IKAJ Norge
IKAJ Norge

Snakker ut etter 246 dager i fangenskap

"Hvis det betyr at verden vil lære sannheten om hva de gjorde mot oss, hva vi utholdt i fangenskap – så er jeg villig til å snakke," sa Meir Jan som ble frigjort fra Gaza etter 246 dager i fangenskap.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
2. september 2024
in Fra Israel
Jøder lever gjennom en «høyvannstid» for antisemittisme

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

Meir Jan beskriver ulike kreative straffemetoder hans fangeholder tok i bruk. «Han  hadde et problem med at vi flyttet oss rundt,» husket Meir Jan. «Hvis han tok en av oss stående, ville han plutselig erklære: Å, sto du opp? Nå vil jeg at du skal sitte i en uke. Hvis du trenger badet – kryp. Jeg vil ikke se deg på beina.»

I et prosjekt ledet av regjeringens pressekontor, samles nå disse skildringene av gislenes tid i fangenskap inn. Disse vitnesbyrdene vil bli bevart for ettertiden i statsarkivet.

ANNONSE

Som en del av dette prosjektet har til nå 25 tidligere gisler i forskjellige aldre delt historiene sine siden de kom tilbake, sammen med 21 familiemedlemmer til de som fortsatt er i fangenskap.

Vitnesbyrdene viser en ekstraordinær motstandskraft som gislene har vist under og etter prøvelsene deres, samt mestringsmekanismene og delte erfaringer blant de overlevende. Mange beskrev terroren fra nærliggende IDF-angrep og den konstante angsten for fangeholdernes uforutsigbare reaksjoner på de intensiverte kampene rundt dem.

Flere frigjorte gisler har snakket om den følelsesmessige byrden de har båret på siden løslatelsen, fortært av tanker om de som fortsatt holdes fanget i Gaza.

Kilde: https://www.jns.org/they-were-held-captive-for-246-days-now-they-speak/

Tags: gislerhamasIsrael
Forrige innlegg

El Al fastsetter billettpris til fire destinasjoner etter bråk om høye priser

Neste innlegg

Gisler henrettet dager før de ble funnet

Neste innlegg
IDF offentliggjør opptak av Hamas som stjeler humanitær hjelp

Gisler henrettet dager før de ble funnet

Podkast

Siste innlegg

  • Jødiske ledere advarer mot økende antisemittisme i svensk politikk
  • IKAJ hjelper immigrantleger inn i Israels helsevesen
  • IKAJ rehabiliterer bomberom ved Israels nordgrense
  • IKAJ fortsetter hjelpearbeidet for krigsrammede israelere
  • Aliyah-bølge: 7 000 jøder på vei fra Etiopia og India

IKAJ Nettbutik

  • Bear BluewShawl 1850x2000px Blå bamse kr 180,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X