IKAJ Norge
IKAJ Norge

Richard Kemp: ICC har vist seg urettferdig og bør legges ned

Tidligere britisk militærleder Richard Kemp mener ICCs arrestordrer mot israelske ledere er politisk motiverte, rettslig grunnløse, og fremmer global antisemittisme.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
25. november 2024
in Internasjonal politikk
Richard Kemp: ICC har vist seg urettferdig og bør legges ned

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

Den tidligere kommandanten for de britiske væpnede styrkene i Afghanistan fortalte Arutz Sheva at arrestordrene fra Den internasjonale straffedomstolen (ICC) mot israelske ledere vil øke global antisemittisme og avskrekke demokratier fra å forsvare seg mot terrorisme.

Oberst Richard Kemp, tidligere kommandant for de britiske militærstyrkene i Afghanistan, snakket med Israel National News – Arutz Sheva om ICCs beslutning om å utstede arrestordrer mot Israels statsminister Benjamin Netanyahu og tidligere forsvarsminister Yoav Gallant.

ANNONSE

Ifølge oberst Kemp: «Å utstede en arrestordre på Benjamin Netanyahu i 2024 er som å utstede en arrestordre på Winston Churchill i 1944. Nazistene stemplet Churchill som krigsforbryter den gang, og selvsagt er de mest entusiastiske støttespillerne til ICC-anklagene dagens nazister, Iran og Hamas.»

Han uttalte at innvirkningen på Israels kamp mot Hamas og Hizbollah ville være minimal. «ICC har igangsatt et enestående juridisk angrep på et vestlig demokrati som har forsvart seg mot jihadistisk vold på syv frontlinjer i mer enn ett år. Israel startet ikke denne krigen. Hamas, Hizbollah og Iran gjorde det. Israel hadde ikke noe valg annet enn å kjempe for å forsvare sine borgere. Det er Hamas, Hizbollah og Irans andre stedfortredere som er krigsforbryterne, ikke Israels ledere. Denne politiske krigføringen vil ikke hindre Israel i å fortsette å gjennomføre sine legitime militære handlinger.»

Han påpekte imidlertid at det har alvorlige konsekvenser for jødiske samfunn verden over. «ICCs grunnløse anklager og støtten de får fra medlemslandene oppmuntrer til økt vold og skremsler mot jøder og Israels støttespillere overalt.»

I tillegg vil det påvirke andre land som er tvunget til å kjempe mot globale jihadister og andre terrorister. «Å vite at denne avskyelige presedensen er satt, vil absolutt avskrekke andre demokratier fra effektivt å bekjempe terrorisme, med vissheten om at deres ledere og soldater kan bli forfulgt av denne internasjonale domstolen.»

Når han ble spurt om hvordan ICC kan rettferdiggjøre disse arrestordrene, svarte Kemp: «Den uansvarlige ICC har bøyd seg på utrolige måter for å utstede disse arrestordrene. Den handler på vegne av staten Palestina, som ikke er en stat og derfor ikke kan være part i domstolen. Den handler mot Israel, som ikke er en signatar til Roma-statutten som opprettet domstolen. Videre bryter domstolen en internasjonal traktat, Oslo-avtalene, der Den palestinske selvstyremyndigheten forpliktet seg til ikke å fremme rettsforfølgelser mot israelske borgere. Dermed kan ikke PA delegere noen slik jurisdiksjon til ICC. Domstolen opererer i strid med sitt grunnprinsipp om komplementaritet, som betyr at den kun kan forfølge borgere av land som ikke har et rettssystem eller vilje til å handle mot egne borgere. Dette gjelder utvetydig ikke for Israel, som har en internasjonalt respektert rettsstruktur som gjentatte ganger har vist vilje til å håndtere anklager om krigsforbrytelser.»

«Dermed har ICC ingen lovlig jurisdiksjon i denne saken, selv før vi vurderer substansen i anklagene,» sa han.

Når det gjelder anklagene i seg selv, uttalte Kemp at ICCs sjefsanklager ikke har lagt frem overbevisende bevis for å støtte arrestordrene. «Jeg var i Israel for noen måneder siden med en delegasjon av tidligere NATO-generaler. De konkluderte med at IDF fulgte krigens lover både når det gjaldt å minimere skade på sivile i Gaza og maksimere leveringen av humanitær hjelp til befolkningen. Det stikk motsatte av de to oppdiktede anklagene som rettes mot Israel av ICC.»

«Hva gjør ICC med de virkelige krigsforbryterne?» spurte han. «Hamas startet en ulovlig krig mot Israel, og praktisk talt hver handling de har utført siden, har utgjort krigsforbrytelser på flere nivåer, inkludert vilkårlige angrep på sivile og bruk av sivile som menneskelige skjold. Likevel har ICC kun utstedt en symbolsk og latterlig arrestordre mot den tidligere Hamas-militærlederen Muhammad Deif, som mange mener er død for lengst. Selv denne absurditeten bør kun ses som et svakt forsøk på å vise en slags balanse midt i deres overveldende partiskhet.»

Når det gjelder den internasjonale responsen på ICCs arrestordrer, uttalte Kemp at «de medlemmene av ICC som har støttet arrestordrene, burde skamme seg. De har en plikt til å forsikre seg om at domstolen har jurisdiksjon og at anklagene har substans før de håndhever arrestordrene. Likevel har mange land, inkludert Storbritannia, Frankrike og Canada, skammelig sagt at de ville arrestere Netanyahu hvis han kom til deres land.»

Han la til: «USA har fordømt ICCs handlinger, men det er ikke godt nok. Biden-administrasjonen kunne ha presset domstolen til å ikke utstede disse arrestordrene, men sviktet fullstendig.»

«Trump-administrasjonen burde umiddelbart sanksjonere ICC-dommerne, sjefsanklageren og andre domstolsfunksjonærer som spilte en rolle i dette, da de handler mot en viktig alliert og USAs nasjonale sikkerhetsinteresser. Trump burde også gå videre og ta tiltak mot medlemsland som støtter ICCs handlinger, som kan inkludere en gjennomgang av handelsavtaler og andre preferanseordninger med USA,» sa han.

Når han ble spurt om ICC kunne reddes for å oppfylle sitt opprinnelige oppdrag etter denne beslutningen, svarte Kemp at det ikke kan reddes. «Med disse arrestordrene har ICC passert et punkt uten retur. Det har vist at det ikke kan reformeres og bør derfor avsluttes. Dets opprinnelige formål var gyldig og nødvendig. Men dets politiske partiskhet har forrådt dette, og det bør erstattes med internasjonalt avtalte ad hoc-tribunaler for å håndtere virkelige krigsforbrytere som ikke kan bringes til rettferdighet av de berørte landene.»

Kilde: https://www.israelnationalnews.com/news/399724

Tags: ICCIsraelNetanyahu
ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Sterk støtte ga Israel 2. plass i Eurovision
  • Hamas utnytter pilegrimsreise til pengesmugling
  • Palestine Action publiserer adresser til Israel-tilknyttede personer
  • Hamas brukte seksuell vold som terrorvåpen 7. oktober
  • Hatet som forkler seg som aktivisme

IKAJ Nettbutik

  • Den store redningsplanen F Den store redningsplanen kr 299,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X