GI EN GAVE
BLI MEDLEM
torsdag, juni 12, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Hamas-liste bekrefter status for gisler: 25 av 33 planlagt løslatt er bekreftet i live

Hamas bekrefter at 25 israelske gisler er i live; Israel sier listen stemmer overens med etterretningsvurderinger: "Familiene er blitt informert"

IKAJ PRESSE av IKAJ PRESSE
28. januar 2025
i Fra Israel
Gislenes familier anklager Hamas for krigsforbrytelser innfor Haag-domstol

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

Hamas har overlevert en liste til meglere som viser at 25 israelske gisler fortsatt er i live av de 33 som er planlagt løslatt, ifølge en Hamas-tjenestemann som uttalte seg til Reuters mandag. Han opplyste at Israel hadde mottatt listen fra meglerne som håndterer våpenhvileavtalen i Gaza.

Ifølge israelske tjenestemenn var listen inndelt i kategorier: kvinner og menn, levende og avdøde. Listen viste at majoriteten av de 26 ytterligere gislene som er planlagt løslatt i den første fasen, fortsatt er i live.

Israelske myndigheter har oppdatert familiene. Noen ble informert om at listen bekreftet vurderingen om at deres kjære er i live. Andre familier mottok den vanskelige nyheten om at informasjonen bekrefter alvorlige bekymringer for deres kjæres liv. Det ble imidlertid presisert for disse familiene at et gissel ikke kan erklæres offisielt dødt så lenge kroppen fortsatt er i fangenskap, med mindre Israel får ubestridelige bevis.

Familier som fikk bekreftet sine verste frykter basert på Hamas-listen, mottok personlige samtaler i løpet av natten og morgenen fra koordinatoren for krigsfanger og savnede brigader. Enkelte familier, som tidligere har mottatt oppdateringer basert på pålitelig informasjon uavhengig av Hamas-listen, nekter å akseptere situasjonen i mangel av definitiv bekreftelse på død. De opprettholder derfor håpet om at deres kjære fortsatt er i live.

Avtaler og fremtidige løslatelser
Hirsch ga også en uttalelse til alle familiene om de avtalene som ble inngått i løpet av natten angående sivile gisler, inkludert Arbel Yehoud, de kommende løslatelsene i dagene fremover, detaljer om listen mottatt fra Hamas, og åpningen av Netzarim-korridoren til den nordlige delen av Gaza mandag morgen. Israelske tjenestemenn uttalte natt til mandag at listen ikke inneholdt overraskelser og stemte nesten nøyaktig overens med etterretningsvurderingene. Før mottakelsen av listen hadde Israel vurdert at av de 33 gislene som forventes løslatt i den første fasen, var 25 i live.

Garantien Israel mottok for Arbels løslatelse kom som en offentlig erklæring fra USA og Qatar. Forsinkelsen i hennes løslatelse skyldtes hovedsakelig interne maktkamper mellom Islamsk Jihad og motstandskomiteene, med en forventning om at Hamas ville løse konflikten – noe som til slutt skjedde.

ANNONSE

Timer etter at de fikk vite at Arbel ville bli løslatt torsdag, ga familien hennes fra Nir Oz en uttalelse som uttrykte sine følelser. “Vi opplever komplekse, følelsesmessige og nervepirrende dager”, skrev de. “Vi lengter etter øyeblikket vi igjen kan omfavne vår Arbel og ber for tilbakekomsten av alle gislene”.

Arbel, som har vært i fangenskap i 479 dager, skal løslates om tre dager sammen med den eneste gjenværende kvinnelige IDF-speideren i fangenskap, Agam Berger, og et annet ikke-navngitt gissel. Denne uvanlige fasen av avtalen ble inngått for å løse krisen knyttet til våpenhvilen. Tre ytterligere gisler forventes løslatt lørdag.

Bakgrunnen for krisen
Krisen begynte etter at listen over kvinnelige gisler som skulle løslates i den andre fasen av avtalen, ble publisert lørdag kveld. Arbel, en kidnappet sivilperson, var ikke inkludert, i strid med avtalene mellom Israel og Hamas. I tillegg klarte ikke Hamas å levere den avtalte listen over gisler innen midnatt lørdag, og listen ble først sendt søndag nær midnatt. Når listen var overlevert til Israel, ble familiene raskt informert.

Kilde: https://www.ynetnews.com/article/ry000glhdje#autoplay

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • Hamas angriper hjelpearbeidere fra Gaza Humanitarian Foundation – fem drept, mulig gisseltaking
  • «Våpenhviler er ikke pauser for Hamas, det er forberedelsestid», sier senior offiser i IDF
  • Hvordan Israel håndterte Gaza-flotiljen
  • FNs sikkerhetsråd får nye medlemmer – mer positivt for Israel
  • Greta Thunbergs flåte på vei mot Gaza: Hvordan forbereder IDF seg?
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X