IKAJ Norge
IKAJ Norge

Ungdommer i brann for Israel

IKAJs regionale Israelskonferanse I Bergen samlet over 160 ungdommer. For mange var budskapet om det jødiske folket lite kjent, men response fra de unge var likevel overveldende.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
21. februar 2025
in IKAJ
Ungdommer i brann for Israel

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

– Det har vært en fantastisk helg og utrolig spennende å se hvordan ungdommene har vist interesse og engasjement for undervisningen om Israel og det jødiske folket. Dette syntes de var spennende, og dette vil de ha mer av. Om de ikke var tent i brann tidligere, håper vi at dette tente en ild nå, sier daglig leder i Kristkirken i Bergen, Terje W. Gilje.

Helgen 7.–9. februar ble det arrangert Regional Israelskonferanse i Bergen i regi av IKAJ med overskriften «Forstå Israel». Arrangementet ble holdt i Kristkirken i Bergen, men menighetene Tabernaklet Bergen, Bethel Bergen, Sion Blomsterdalen, Influx Os, Influx Bergen og Credokirken var også med. Fredag kveld var 160 ungdommer samlet i alderen 13 år til 20+. Gruppa North Worship, med Marius Wigardt fra IKAJ i spissen, ledet lovsangen.

ANNONSE

– Det var et utrolig sterkt møte, og vi kan bruke uttrykket «Ånden fløt», for det gjorde den, sier Gilje begeistret.

Mange samtaler

I løpet av ungdomsmøtet underviste daglig leder i IKAJ, Dag Øyvind Juliussen, grunnleggende sannheter om hva Bibelen sier om jødene og Israels historie.

– Ungdommene «koblet seg på» budskapet. Mange av disse ungdommene kommer ikke fra troende hjem, og har derfor ikke så mye basiskunnskap om jødene.

– Vi har fått veldig mange gode tilbakemeldinger og samtaler med den yngre generasjonen, også etter søndagsgudstjenesten i Kristkirken i Bergen, der vi samlet 380 personer i alle aldere.

Fokus på yngre

– Hvorfor valgte dere å invitere IKAJ og ha en slik konferanse?

– For det første vet vi at IKAJ har mye fornuftig å komme med. De har god teologisk forståelse av hva Bibelen forteller oss om jødene og landet Israel.

– Selv om vi i Kristkirken i Bergen har hatt fokus på våre jødiske røtter, er vi nå mer bevisst på å undervise den yngre generasjon om dette. Selv nærmer jeg meg 70 år, og jeg fikk budskapet om Israel inn med morsmelken, men den yngre generasjon vet tilsynelatende litt mindre om dette viktige tema. Dette er noe vi er opptatt av å gjøre noe med. Vi ønsker at de unge skal få et glødende engasjement, så det ikke går i glemmeboka. Derfor har denne konferanse hatt mye fokus på barn og unge. Jeg opplever at dette arrangementet virkelig ble en «innertier» for ungdommene.

Minibibelskole

Lørdag formiddag var det minibibelskole over fire timer. Her gikk IKAJs forkynnerteam, (Liv S. Ødbehr, Roar Sørensen, Bernt Torgussen og Dag Øyvind Juliussen) gjennom relevante spørsmål rundt Israel, hva Bibelen sier om det jødiske folket, samt konsekvensene etter 7. oktober-terroren. Formiddagen ble avsluttet med spørsmål fra salen.

– Lørdag kveld hadde vi bønn- og lovsangsgudstjeneste. Dag Øyvind Juliussen holdt en liten appell, men ellers var det mye fokus på «trøst, trøst mitt folk» og bønn om frelse for jødene, samt enhet mellom jøder og Guds folk.

Ønsker flere konferanser

Søndag formiddag forkynte IKAJs-forkynnerteam i ulike menigheter. Roar Sørensen talte i Credokirken, Dag Øyvind Juliussen i Tabernaklet Bergen og Bernt Torgussen i Kristkirken i Bergen. Arrangementet ble avsluttet søndag kveld med student- og ungdomsgudstjeneste i Bethel Bergen med Marius Wigardt.

– Tilbakemeldingene fra pastorer, eldste og ledere er at dette vil de har mer av. Vi ser nødvendigheten av det, og vi ønsker flere slike arrangementer fremover, der vi kanskje kan få med enda flere menigheter, for denne undervisning trenger vi, avslutter Gilje.

Takknemlig

Dag Øyvind Juliussen var svært fornøyd med mottakelsen som IKAJ fikk i Bergen.

– Vi er veldig takknemlige for at menighetene åpner dørene slik som de gjør. Og vi gleder oss over helgen i Bergen der vi har fått møte mange ungdommer og unge mennesker. Folk som kanskje ellers ikke ville dratt på en Israels-konferanse. Vi har fått veldig mange gode tilbakemeldinger, noe vi gleder oss over.

Skrevet av: Dag Buhagen

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Hamas nekter å avvæpne seg
  • “Aldri igjen” er truet
  • IKAJ fordømmer antisemittisk «Judasbrenning» i Spania
  • Mossad-sjef: Oppdraget i Iran er ikke fullført uten regimeskifte
  • Israel styrket etter krigen: Et tydelig strategisk gjennombrudd
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X