GI EN GAVE
BLI MEDLEM
lørdag, februar 14, 2026
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2026
    • SAMMEN FOR ISRAEL – 1 MAI
    • ISRAELREISE – Pastorer og ledere
    • MØTEKALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • SAMMEN FOR HANS FOLK
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem

Unge innbyggere i Gaza snakket om å drepe jøder – ikke om Palestina, sier det løslatte gisselet Omer Wenkert

Wenkert uttalte: "Hamas er ikke en frigjøringsorganisasjon; de er den mest brutale terrororganisasjonen i verden."

IKAJ PRESSE by IKAJ PRESSE
6. mai 2025
in Antisemittisme, Fra Israel
Antall antisemittiske hendelser i Storbritannia rekordhøyt

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

Det tidligere gisselet Omer Wenkert fortalte tirsdag at han under fangenskapet snakket med unge mennesker i Gaza – og ifølge ham handlet samtalene ikke om frigjøringen av Palestina, men om å drepe jøder.

Under avslutningsarrangementet for TEEN SPIRIT-programmet, initiert av Civilian Public Diplomacy Headquarters, uttalte Wenkert:
– Hamas er ikke en frigjøringsbevegelse; de er den mest brutale terrororganisasjonen i verden. Jeg snakket med unge innbyggere i Gaza, og de snakket ikke lenger om frihet – de snakket om folkemord på det jødiske folket.

ANNONSE

Wenkert delte sterke inntrykk fra de mange månedene han satt i fangenskap, og beskrev blant annet hvor lite han visste om hendelsene 7. oktober.

– I store deler av fangenskapet hadde jeg ingen anelse om hva som skjedde i Israel. Bare noen minutter etter at jeg ble ført over grensen til Gaza, tok de meg inn i en tunnel. Derfra var jeg fullstendig isolert og hadde ingen tilgang til nyheter eller media, fortalte han.

– Det var først da jeg traff andre gisler at jeg fikk vite hva som faktisk hadde skjedd 7. oktober. Jeg var overbevist om at verden ville bli sjokkert over behandlingen vi ble utsatt for – og at den ville stå samlet i arbeidet for å få oss fri. Men det ble raskt tydelig at det ikke var tilfelle.

– Til tross for følelsen av å være forlatt, hadde jeg hele tiden tro på det israelske folket. Jeg visste at de ikke ville gi opp, og at de ville gjøre alt i sin makt for å få oss hjem, la Wenkert til. – Verden må aldri glemme det som skjedde.

Manglet grunnleggende hygiene i Hamas’ tunneler

Wenkert beskrev også de elendige hygieniske forholdene han levde under:

– Vi hadde ingen tilgang til grunnleggende hygiene i tunnelene. Jeg dusjet ikke på ni og en halv måned, og bare én gang hver 60. dag fikk jeg en flaske vann til å vaske meg med. Forholdene var elendige – det var så varmt og fuktig at vi gikk rundt i undertøyet hele dagen. Som en som har kolitt, visste jeg ikke hvordan jeg skulle klare å overleve, sa han.

– Jeg drømte om å kunne stå oppreist, løfte armene, bare hoppe på stedet. Du innser hvor lite frihet du egentlig har. Jeg visste ikke at jeg hadde styrken til å overleve dette.

– Jeg er stolt av hvordan jeg beseiret fangenskapet, la Wenkert til. – Jeg vant hvert eneste minutt der inne. Da de kidnappet meg og bandt hendene mine utenfor tilfluktsrommet, skjønte jeg at dette var min nye virkelighet – og at det ikke var noe jeg kunne gjøre med det der og da. Jeg trodde det kunne vare alt fra to måneder til femten år. I dag vet jeg én ting: Om femten år finnes ikke Hamas lenger.

Kilde: https://www.jpost.com/israel-news/article-852880

No Result
View All Result
https://www.ikaj.no/lovhyttefesten2026/ https://www.ikaj.no/lovhyttefesten2026/ https://www.ikaj.no/lovhyttefesten2026/
ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Rafael-sjefen: Israel står rustet mot trusler fra Iran
  • PA-grunnlov utelater jødisk tilknytning til Jerusalem og forankrer sharia
  • JPost: Hamas-leder nektet for sivildrap i NRK-intervju
  • Abbas-regimet betalte 3 mrd. til terrorister
  • Sammenstøt under protester mot Herzogs besøk i Australia
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • LIVE
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2026
    • SAMMEN FOR ISRAEL – 1 MAI
    • ISRAELREISE – Pastorer og ledere
    • MØTEKALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • SAMMEN FOR HANS FOLK
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X