IKAJ Norge
IKAJ Norge

Hebronsk sheikh angrepet etter krav om anerkjennelse av Israel og brudd med PA

Den palestinske stammelederen Sheikh Wadee al-Jaabari møter farlig motstand etter å ha tatt til orde for anerkjennelse av Israel og foreslått et uavhengig «Emirat Hebron» utenfor palestinske myndigheters kontroll.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
11. juli 2025
in Fra Israel, Israelsk Politikk
Hebronsk sheikh angrepet etter krav om anerkjennelse av Israel og brudd med PA

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

I en dramatisk opptrapping av spenningene satte palestinske ungdommer onsdag fyr på kjøretøyet til Sheikh Wadee al-Jaabari, kjent som «Abu Sanad», i nabolaget Issawiya i Øst-Jerusalem. Angrepet kommer etter al-Jaabaris dristige initiativ for å etablere et «Emirat Hebron» og hans offentlige oppfordring om å anerkjenne Israel som en jødisk stat – et standpunkt som har vekket både interesse og raseri.

Al-Jaabari, en fremtredende stammeleder i Hebron, har tatt til orde for en banebrytende endring i forholdet mellom palestinere og israelere. Sammen med fire andre sheikher signerte han et brev sendt til Israels økonomiminister Nir Barkat, der de foreslår at Hebron løsriver seg fra de palestinske selvstyremyndighetene (PA) for å danne et uavhengig emirat.

ANNONSE

Brevet, som ble omtalt i The Wall Street Journal, tar til orde for gjensidig anerkjennelse: Det foreslåtte Emiratet Hebron skal anerkjenne Israel som den jødiske nasjonalstaten, mens Israel skal anerkjenne emiratet som representant for Hebrons arabiske innbyggere.

Forslaget inkluderer også en tidsplan for å slutte seg til Abraham-avtalene og for å erstatte Oslo-avtalene, som sheikhene kritiserer for å ha medført «skade, død, økonomisk katastrofe og ødeleggelse», og for å ha styrket et «korrupt» PA.

Sheikhenes plan inneholder også praktiske tiltak, som at Israel skal utstede arbeidstillatelser for 1 000 arbeidere fra Hebron i første omgang, med mulighet for å utvide til 50 000. Barkat, som har hatt flere møter med al-Jaabari og de andre sheikhene siden februar, skal etter sigende ha forsiktig støtte fra statsminister Benjamin Netanyahu. Yossi Dagan, leder for Shomron-regionrådet, er også en sentral støttespiller for initiativet og har rost al-Jaabaris mot og visjon.

Forslaget har imidlertid utløst sterk motstand. Brannstiftelsen mot al-Jaabaris bil understreker risikoen han står overfor fra dem som ser planen som et svik mot den palestinske saken. Al-Jaabari forblir likevel urokkelig, og hevder at det virkelige sviket ligger i Oslo-avtalene. «Det vil komme hindringer,» sa han til The Wall Street Journal, «men hvis vi møter en stein, har vi jern til å knuse den.»

Kilde: https://www.ynetnews.com/article/b1rqy3ssgl

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Sterk støtte ga Israel 2. plass i Eurovision
  • Hamas utnytter pilegrimsreise til pengesmugling
  • Palestine Action publiserer adresser til Israel-tilknyttede personer
  • Hamas brukte seksuell vold som terrorvåpen 7. oktober
  • Hatet som forkler seg som aktivisme

IKAJ Nettbutik

  • Den store redningsplanen F Den store redningsplanen kr 299,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X