USAs president Donald Trump sa fredag at ytterligere ti gisler snart vil bli løslatt fra Gaza, uten å gi flere detaljer.
Trump kom med uttalelsen under en middag med lovgivere i Det hvite hus, og berømmet innsatsen til sin spesialutsending Steve Witkoff. Israelske og Hamas-forhandlere har siden 6. juli deltatt i den siste runden med våpenhvileforhandlinger i Doha, der de diskuterer et amerikanskstøttet forslag om en 60-dagers våpenhvile.
“Vi har fått de fleste gislene tilbake. Det kommer snart ytterligere ti, og vi håper å få dette avsluttet raskt,” sa Trump.
Trump har i flere uker kommet med uttalelser som antyder at en ny avtale om gisselutveksling snart vil bli inngått.
Talsmannen for Hamas’ Izz ad-Din al-Qassam-brigader sa fredag at gruppen ikke vil godta noen midlertidig våpenhvile i fremtiden dersom en avtale ikke oppnås under de pågående forhandlingene, og anklaget Israel for å være lite samarbeidsvillig.
“Vi følger forhandlingene tett og håper de vil resultere i en avtale som sikrer stans i krigen mot vårt folk, tilbaketrekning av okkupasjonsstyrker og lettelse for vårt folk,” sa Hamas-talsmann Abu Ubaida i en videouttalelse.
Tidligere utenriksminister Antony Blinken uttalte onsdag at USA og dets partnere i Midtøsten var “85 % i mål” før Trump-administrasjonen tok over. Likevel ble det oppnådd et gjennombrudd i en gisselavtale i de første dagene av den nye Trump-administrasjonen, etter flere måneder med fastlåste forhandlinger.
Gisler som fortsatt holdes i Gaza
Hamas bortførte over 250 personer under sitt angrep 7. oktober 2023, da terrorgruppen invaderte det sørlige Israel og massakrerte over 1 200 mennesker.
Det er nå 50 gisler som fortsatt holdes i Gaza, og det antas at 20 av dem fortsatt er i live.
Kilde: https://www.jpost.com/israel-news/defense-news/article-861506
