De siste dagene har det vært rapporter om forhandlinger mellom Israel og det nye regimet i Syria ledet av den tidligere Al Qaida lederen, Muhammed al-Julani også kjent som Ahmed a-Sharaa. Forhandlingene så langt gjelder en separasjon av styrker ettersom IDF kontrollerer områder inne i Syria, men a-Sharaa sa også at om fred med Israel tjente Syrias interesser, så han ikke det som en umulighet. Den israelske forsvarsministeren, Israel Katz, sa derimot at Israel ikke tenker å forlate syrisk territorium med det første, og at å beskytte druserne i sør-Syria mot angrep fra jihadister er en prioritet.
Nyhetskommentar
A-Sharaas regjering består av et stort antall jihadister, og selv er han leder for en organisasjon som heter Organisasjonen for frigjøring av Sham (Hayat Tahrir al-Sham). Sham er det arabiske navnet på Levanten, et område som inkluderer hele Israel. Kan han kompromisse på sin tidligere overbevisning – og kan han overtale sin regjering til å gjøre samme sak?
Eller bør Israel se på a-Sharaas fremstøt som en ny Hudabiyya-avtale. Dette var en avtale Muhammed inngikk med Mekka da han var svak, men som han brøt da han ble sterk. Det virker så langt ikke som Israel er villige til å gamble i denne saken. Og det bygger ikke minst på lærdommen fra 7. oktober.


