Israels forsvar (IDF) og sikkerhetstjenesten Shin Bet bekrefter at Abu Obeida, talsperson for Hamas’ militære fløy, er drept i et målrettet luftangrep i Gaza by. Obeida har vært en sentral skikkelse i Hamas’ psykologiske krigføring, og sto bak spredningen av propaganda og påståtte “seire” etter terrorangrepet 7. oktober 2023.
Operasjonen ble gjennomført etter etterretning fra Shin Bet, og regnes som et betydelig slag mot Hamas’ kommunikasjonsapparat. Ifølge rapporter ble Obeida drept i en leilighet sammen med andre personer, og både hans familie og ledere i Qassam-brigadene skal ha bekreftet dødsfallet.
IDF uttalte at det ble benyttet presisjonsvåpen og overvåkning for å redusere risikoen for sivile tap.
Få dager før angrepet skal Obeida ha kommet med en uttalelse der han hevdet at israelske gisler holdes sammen med Hamas-krigere i aktive kampsoner, og dermed er utsatt for samme fare.
Drapet på Abu Obeida blir sett på som en betydelig symbolsk og strategisk seier for Israel i kampen mot Hamas.
Kilde: https://www.jpost.com/israel-news/defense-news/article-865784

