IKAJ Norge
IKAJ Norge

Evakueringen fra Gaza by kan presse Hamas til bristepunktet

«Når mer enn en halv million mennesker har evakuert, vil kritikken mot Hamas-ledelsen tilta til et nivå der tegn på dens kollaps kan begynne å vise seg.»

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
18. september 2025
in Fra Israel, Internasjonal politikk
Hamas vil sannsynligvis avvise Trumps fredsplan for Gaza, sier tjenestemann fra terrorgruppen til BBC

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

Det er sivile som evakuerer fra hjemmene sine, snarere enn å bli drept i krig, som faktisk legger press på Hamas, fortalte en israelsk sikkerhetskilde til Walla. Han la til at når mer enn en halv million innbyggere fra det nordlige Gaza og Gaza by flytter sørover, vil presset på Hamas ha skapt et «bristepunkt».

Under situasjonsvurderinger ved IDFs Sørkommando torsdag morgen ble det påpekt at de omfattende nattlige angrepene og lyden av eksplosjoner i det nordlige Gaza og Gaza by akselererte en ny fase i forflytningen av befolkningen sørover til den utpekte humanitære sonen.

ANNONSE

Ifølge IDFs data har rundt 400 000 mennesker så langt flyttet sørover.

«Befolkningsforflytningen generelt, og spesielt fra Gaza by, er det som mest skremmer Hamas-ledelsen. Hvorfor? Fordi i deres bevissthet er ordet ‘Nakba’ – katastrofen som beskriver 1948-krigen og flyktningfenomenet – brent inn,» sa en sikkerhetskilde.

Hamas under økende press

«Hver gang folk går ned fra bygningene sine, forlater hjemmene sine og flytter sørover, kommer Hamas under press. Hvorfor? Fordi de trenger penger for å flytte sørover, de trenger kjøretøy, og selv når de har det, er veiene noen ganger ødelagt. Det finnes ikke penger til telt, og da oppstår det misnøye og sinne som rettes mot Hamas.»

Ifølge sikkerhetskilden vurderer Hamas kontinuerlig ikke bare sin militære styrke, men også graden av kontroll over hele Gazastripen.

«Jo flere som flytter sørover, desto mer makt mister Hamas. Etter hvert som IDFs militære press i Gaza by øker, vil presset på befolkningen få dem til å flytte, og Hamas vil bli presset opp i et hjørne. Da øker sjansen for en avtale.»

Hamas mer bekymret for evakueringer enn drepte operatører

Kilden la til at Hamas ikke lar seg skremme av antallet egne operatører som blir drept av IDFs angrep, selv om det dreier seg om tusenvis.
«Men de er svært bekymret for at befolkningen flytter sørover. Vurderingen er at når mer enn en halv million mennesker har flyttet til al-Mawasi og kystområdet i sør, vil kritikken mot Hamas-ledelsen tilta til et nivå der tegn på kollaps kan begynne å vise seg. Derfor, hvis mer enn en halv million mennesker flytter sørover, vil dette være et bristepunkt.»

Sikkerhetskilden sa at Hamas derfor jobber døgnet rundt, både gjennom mediepropaganda og fysisk makt på bakken, for å hindre befolkningen i å flytte sørover.

Det ble påpekt at angrepene mot Gaza by utføres i henhold til en strukturert plan, godkjent av sjefen for Sørkommandoen, generalmajor Yaniv Asor. Planen er utformet for å flytte befolkningen sørover i etapper i stedet for alt på en gang, for å unngå kaos på bakken.

Kilde: https://www.jpost.com/israel-news/defense-news/article-867857

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Sterk støtte ga Israel 2. plass i Eurovision
  • Hamas utnytter pilegrimsreise til pengesmugling
  • Palestine Action publiserer adresser til Israel-tilknyttede personer
  • Hamas brukte seksuell vold som terrorvåpen 7. oktober
  • Hatet som forkler seg som aktivisme

IKAJ Nettbutik

  • Den store redningsplanen F Den store redningsplanen kr 299,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X