FN’s sikkerhetsråd har vedtatt en USA-ledet resolusjon som godkjenner opprettelsen av en internasjonal stabiliseringsstyrke for Gaza. Styrken skal sikre området, hjelpe med humanitær bistand, trene palestinsk politi og bidra til å avvæpne Hamas, noe Israel har satt som et ufravikelig krav. Resolusjonen bygger på Donald Trumps 20-punkts fredsplan, som også åpner for en mulig palestinsk stat i fremtiden. Dette har skapt politisk uro i Israel, mens Russland og Kina valgte å avstå fra å stemme og de øvrige landene stemte for.
USA står fortsatt overfor en stor utfordring med å finne land som vil sende tropper til Gaza, da mange arabiske land er skeptiske til å delta i en operasjon der de kan måtte konfrontere Hamas militært. Indonesia og Aserbajdsjan ser likevel ut til å være mulige bidragsytere.
Resolusjonen oppretter også et nytt «Fredsråd» ledet av Trump, som skal overvåke gjenoppbyggingen av Gaza og etableringen av en teknokratisk palestinsk regjering. Både rådet og styrken får mandat til å operere frem til 2027.
Reaksjonene er blandede. Israel understreker at det ikke kan bli fred så lenge Hamas har våpen. Den palestinske selvstyremyndigheten støtter resolusjonen og mener den kan bidra til fred basert på tostatsløsningen. Hamas avviser resolusjonen og hevder at internasjonale styrker i praksis vil bli en part i konflikten på Israels side.


