Dokumenter som avslører en direkte forbindelse mellom Hamas og det avsatte Assad-regimet, ble oppdaget av IDF under operasjoner på Gazastripen, opplyste det israelske militæret fredag morgen.
Dokumentene inkluderer korrespondanse mellom høytstående Hamas-ledere, inkludert Yahya Sinwar og Ismail Haniyeh, Hassan Nasrallah, tidligere leder av Hizbollah, og Mohammad Saeed Izadi, sjef for Palestine Corps innen IRGCs (Den islamske revolusjonsgarden) Quds-styrke.
«Syria er uunnværlig for oss som en base for tilflukt og et rom for bygging og utplassering,» skrev Sinwar i et av brevene, der han understreket viktigheten av at Assad-regimet forblir ved makten. «Gjennom det kan vi delta i motstandsprogrammet til Jerusalem-aksen (den iranske aksen).»
Dokumentene inneholder også referater fra et møte mellom Izadi, Hamas og Hizbollah-tjenestemenn som beskriver hvordan de planlegger å fornye relasjonene mellom terrorgruppene og regimet, samt redusere offentlig motreaksjon mot fremtidig samarbeid mellom dem.
Offentlig motreaksjon kan føre til ‘Hamas’ kollaps’
Et møte mellom den tidligere syriske presidenten og ulike palestinske fraksjoner ble også arrangert for å redusere oppmerksomheten rundt Hamas.
Haniyeh benyttet anledningen til å be Syria løslate palestinske fanger som ble holdt av regimet, og hevdet at dette ville «bidra til å håndtere offentlig raseri» knyttet til fornyede relasjoner mellom regimet og Hamas.
I et eget brev som ble funnet av IDF, kritiserte en sheikh nær Hamas’ ledelse arabisk kritikk av at terrorgruppen gjenopptok forbindelsene med regimet.
«Vi forventer at Hamas står imot Iran i Irak, mot Bashar Assad og hans regime i Syria, mot houthiene,» skrev sheikhen. «Hamas er forbudt å etablere vennlige relasjoner eller samarbeid med disse… Dette er en strategisk tilbakegang som, dersom den aksepteres, bare vil ende med Hamas’ kollaps.»
Kilde: https://www.jpost.com/israel-news/defense-news/article-874726
