IKAJ Norge
IKAJ Norge

Over 800 alvorlige antisemittiske hendelser rapportert i 2025 – 21 jøder drept

De fleste hendelsene ble registrert i USA, Storbritannia, Frankrike, Australia og Canada, ifølge departementet.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
30. januar 2026
in Antisemittisme
Over 800 alvorlige antisemittiske hendelser rapportert i 2025 – 21 jøder drept

Tekstbeskrivelse for bildet, opphavsrett og kilde kan inkluderes

En foreløpig rapport fra Israels departement for diasporaanliggender og bekjempelse av antisemittisme viser en kraftig økning i antisemittisme globalt i 2025. Totalt ble 815 alvorlige antisemittiske hendelser registrert, inkludert drapene på 21 jøder. Flest hendelser ble rapportert i USA, Storbritannia, Frankrike, Australia og Canada. I tillegg dokumenterer rapporten rundt 124 millioner antisemittiske innlegg på X/Twitter og mer enn 4 000 anti-israelske demonstrasjoner, hvorav enkelte inneholdt direkte oppfordringer til hat mot jøder.

Departementet peker på en tydelig sammenheng mellom internasjonale sikkerhetsutviklinger og økning i vold, hatytringer og oppfordringer til angrep. Utover fysiske angrep advares det også om en forverring av informasjonsklimaet, preget av desinformasjon, manipulerte bilder og videoer samt falske narrativer som bidrar til delegitimering av jøder og Israel. Minister Amichai Chikli understreker at antisemittisme ikke bare er et jødisk problem, men en global trussel mot den frie verden, og at det internasjonale samfunnet må gå fra defensiv holdning til aktiv handling mot hat.

ANNONSE

Kilde: https://www.jpost.com/diaspora/antisemitism/article-884699

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Israelsk identitet viktigst for kristne arabere i ny undersøkelse
  • Jøder får skylden for Europas skogbranner i ny bølge av antisemittiske konspirasjoner
  • Abraham-avtalene viser veien til mer fred i Midtøsten
  • Abraham-avtalene går inn i en ny fase
  • 36 skoler i Tyskland forplikter elever og ansatte til å bekjempe antisemittisme

IKAJ Nettbutik

  • Nyhet Den store redningsplanen b Den store redningsplanen kr 299,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X