IKAJ Norge
IKAJ Norge

IKAJ donerer bomberom til ny luftambulansebase i Jerusalem

– Sist vi var her, var det ingenting her – bare jord. Og nå går vi forbi en helikopterlandingsplass, mannskapsfasiliteter og et bomberom, bemerket Jannie Tolhoek fra IKAJ Aid lattermildt.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
14. august 2026
in Ukategorisert
So34156 896x585

Vi satte foten på den nymalte asfalten ved Hatzolah Airs nye base i Jerusalem – byens første sivile helikopterlandingsplass for medisinsk evakuering – for å innvie et bomberom som nå gjør det mulig å holde basen i drift også i krisesituasjoner.

Whatsapp image 2026 08 13 at 23.10.02 1536x1024
Hatzolah Airs helikopter

Bomberommet var en gave fra IKAJs avdeling i Storbritannia. Der ble fire ambulanser tilhørende Hatzolah satt i brann i et antisemittisk angrep i mars, i det hovedsakelig jødiske området Golders Green nord i London.

ANNONSE

United Hatzolah har i flere tiår vært en unik israelsk akuttmedisinsk tjeneste, men luftambulansetjenesten ble etablert for bare fem år siden for å møte Israels presserende behov for helikoptre til medisinsk evakuering. På den tiden var medisinsk lufttransport avhengig av militære fly og helikoptre fra IDF – en mindre enn optimal løsning, ettersom deres daglige oppdrag kunne bety at de ikke var tilgjengelige når behovet oppsto.

Ettersom de fleste av landets sykehus ligger i større byområder som Tel Aviv og Jerusalem, bor mange israelere i områder uten sykehus eller livreddende behandling i nærheten.

Credit operation lifeshield img 9938 768x983
IKAJ-ansatte ser inn i det nye bomberommet.

Mellom 500 dager i reservetjeneste, familieliv og spesialisering som lege etablerte Dr. Aharon Adler, generaldirektør for Hatzolah Air Israel, de to første luftambulansebasene. I samarbeid med Magen David Adom ønsket han å redusere denne sårbarheten. Det ble åpnet to helikopterlandingsplasser – én i nord, nær Tiberias, og én i sør, nær Beersheba. Herfra opererer en flåte på fem fullt utstyrte luftfartøy, 24 timer i døgnet, fem dager i uken.

Fra disse basene har de reddet og hentet hjem israelere fra hele landet og fra steder rundt om i verden. Under innvielsen av bomberommet fortalte Dr. Adler om et oppdrag der de reddet en jente med en hjerneinfeksjon fra Ukraina. Hun ble fraktet med ambulanse til stedet der flyet skulle hente henne om natten, fordi kjøretøy på veiene ble angrepet på dagtid. Da hun kom om bord, hadde hun kontinuerlige krampeanfall og måtte få pustehjelp.

– Jeg har aldri beveget meg så mye! fortalte Aharon. – Seks timer med kontinuerlig behandling. Væske, respirator, suging.

På et annet oppdrag reddet de syriske flyktninger fra Kypros. Ved en annen anledning fikk de en telefon fra desperate besteforeldre og klarte å bringe barnebarnet deres trygt hjem like før sabbaten.

Itay, en paramedic i Hatzolah, forklarte deretter hvilken forskjell lufttransport kan utgjøre i kritiske situasjoner.

– Jeg fikk en telefon fra en mor i Beit Shemesh. Babyen hennes hadde ingen puls. Men det finnes ikke noe sykehus i byen, og å kjøre ambulanse derfra til Jerusalem tar 40 minutter på svingete veier, noe som gjør det svært vanskelig å utføre hjerte-lunge-redning underveis, fortalte han. – Med et luftfartøy kan pasienten være fremme ved sykehuset – bokstavelig talt rett utenfor døren – på 15 minutter. Det kan redde livet hennes.

Etter hvert som åpningen av basen i Jerusalem nærmet seg, begynte alt å falle på plass. Mannskapsfasilitetene var bygget og ventet bare på møbler. Asfalten hadde fått et nytt strøk maling og tydelige markeringer for helikopterlandingsplassen. Utstyret var i ferd med å bli donert. Bare én ting manglet.

– Det var obligatorisk! Vi kunne ikke åpne denne helikopterlandingsplassen uten et bomberom, forklarte Dr. Adler.

IKAJ kjenner godt til dette behovet. I løpet av de siste tiårene har organisasjonen donert mer enn 250 flyttbare bomberom over hele Israel, slik at viktige offentlige bygninger og tjenester kan holde åpent under krig og andre kriser. Derfor var vi svært glade for å kunne bidra med enda et bomberom – denne gangen midt i Jerusalem.

Dr. Adler overrakte Nicole Yoder, IKAJs visepresident for bistand og aliyah, et diplom som takk for støtten. Nicole satte på sin side opp en minneplakett ved inngangen til bomberommet.

So34141 1 768x512
Nicole Yoder setter opp minneplaketten ved inngangen til bomberommet

– Det jødiske folket har vært gjennom mye, og på grunn av antisemittisme føler jøder seg ikke alltid trygge rundt omkring i verden, sa Dr. Adler. – Jeg ønsker at folk skal ha nummeret vårt og føle seg trygge. I krisesituasjoner, når mennesker ikke vet hva som skjer eller hva de skal gjøre – når de bare ønsker å komme seg hjem – er det betryggende å vite at noen er klare og venter på å hente deg.

– Det er mye som må gjøres for å styrke Israel i disse vanskelige dagene, svarte Nicole. – Oppdraget deres er avgjørende. Vi er stolte av å samarbeide med våre venner i Operation Lifeshield om å sørge for bomberommet som gjør at denne basen for medisinsk evakuering kan holde åpent til enhver tid. Og vi ønsker at det jødiske folket skal vite at dere har mange kristne venner over hele verden som bryr seg om dere og støtter dere.

For å bidra til dette og lignende humanitære prosjekter kan du gi en gave til vårt fond «Israel i krise».

Gi din gave i dag: help.icej.org/crisis

Se også vår spesialvideo fra innvielsen av bomberommet.

Forrige innlegg

Nye ernæringstall avkrefter påstander om hungersnød i Gaza

Neste innlegg

Terrorfinansiering skjult som nødhjelp til Gaza

Neste innlegg
Arrest of Islamic Jihad activists in Judea and Samaria, August 2022 XV

Terrorfinansiering skjult som nødhjelp til Gaza

Podkast

Siste innlegg

  • Jødiske ledere advarer mot økende antisemittisme i svensk politikk
  • IKAJ hjelper immigrantleger inn i Israels helsevesen
  • IKAJ rehabiliterer bomberom ved Israels nordgrense
  • IKAJ fortsetter hjelpearbeidet for krigsrammede israelere
  • Aliyah-bølge: 7 000 jøder på vei fra Etiopia og India

IKAJ Nettbutik

  • Bear BluewShawl 1850x2000px Blå bamse kr 180,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X