IKAJ Norge
IKAJ Norge

En sommer fylt med håp for Holocaust-overlevende

Ved Haifa-hjemmet får Holocaust-overlevende omsorg, fellesskap og nye opplevelser som skaper glede, trygghet og håp i hverdagen.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
21. august 2026
in IKAJ
A742b4fb a6d3 4ac5 a427 6c58c08f0b43

Mens sommervarmen senket seg over Israel, gikk teamet ved Haifa-hjemmet for Holocaust-overlevende inn i en periode der flere av de kristne medarbeiderne tok velfortjent ferie. Selv med færre ansatte på jobb fortsetter arbeidet med å gi beboerne omsorg, aktiviteter og personlig oppfølging.

Besøk fra Tyskland

Internasjonale besøkende har blitt et sjeldnere syn de siste årene. Derfor var det ekstra spesielt å ønske en IKAJ-gruppe fra Tyskland velkommen til Haifa-hjemmet. Her fikk de møte ansatte, lære mer om hjemmet og oppleve arbeidet på nært hold.

ANNONSE

Et av høydepunktene var å høre historien til Shela, som flyktet fra hjembyen sin i Ukraina etter den russiske invasjonen. Hun har nå bodd på Haifa-hjemmet i fire år. Historien hennes ga de besøkende et personlig innblikk i hvordan det er å bygge opp livet på nytt og finne trygghet, vennskap og håp i Israel.

Små og store øyeblikk

Noen ganger er det de små gestene som skaper størst glede. Nylig oppdaget de ansatte at beboeren Rita og omsorgspersonen hennes, Anu, har bursdag på samme dag – med nøyaktig 56 års mellomrom.

De to ble overrasket med en bursdagstur til en kafé i nærheten. Med kaffe, kake, latter og gode samtaler ble det en hyggelig feiring.

Det har også blitt lagt vekt på å hjelpe beboerne tilbake til en mer normal hverdag etter den nylige konflikten med Iran. Trening på stranden, iskremturer og kafébesøk har bidratt til fellesskap og glede.

Beboerne har også besøkt flere museer i Haifa og historiske steder rundt om i landet. De russisktalende beboerne har satt særlig pris på å lære mer om historien til landet de nå kaller sitt hjem.

Etter et besøk til Megiddo fortalte Etta:

– Jo mer jeg reiser rundt i Israel, desto mer ser jeg hvordan mennesker har skapt vakre ting ut av ingenting. Jeg er veldig takknemlig for at dere tar oss med til forskjellige steder og lar oss oppdage nye ting.

Arnold var også begeistret:

– Det var så interessant, og nok en gang lærte jeg noe nytt. Jeg fikk se det virkelige lovede land, vakkert ivaretatt, og det minner meg om hvorfor dette landet er verdt å beskytte.

Nytt utstyr til fysioterapi

Fysioterapirommet ved Haifa-hjemmet byr også på utradisjonelle treningsmetoder. Her brukes blant annet bokseøvelser for å hjelpe beboerne med koordinasjon, styrke, balanse og bevegelighet.

Nylig donerte IKAJ i Sveits også en terapeutisk trampoline til hjemmet. Fysioterapeuten Simcha har gjennomført spesialisert opplæring og tatt trampolinen i bruk i behandlingen. Den bidrar blant annet til å styrke balanse, stabilitet og trygghet.

Manyas kunst valgt ut til kalender

En av hjemmets mangeårige beboere, Manya, har gjennom hele livet uttrykt seg gjennom kunst. Arbeidene hennes dokumenterer blant annet opplevelsene under Holocaust i Transnistria og er utstilt i hjemmets museum.

De siste årene har hun lært seg digital maling og lager nesten daglig nye bilder, ofte ledsaget av dikt inspirert av egne opplevelser.

Denne sommeren valgte forlaget HaGefen ut en samling av hennes digitale malerier til sin årlige kalender.

– I dag er en dag fylt med lys og glede. Det oppmuntrer meg så mye. Det er enhver kunstners drøm at andre kan glede seg over det man skaper, sa Manya da hun fikk se den ferdige kalenderen.

Møt kokken Shay

Det hebraiske navnet Shay betyr «gave». For rundt seks måneder siden begynte Shay offisielt som kjøkkensjef ved Haifa-hjemmet, etter å ha arbeidet der i perioder gjennom flere år.

38-åringen vokste opp i Jerusalem med en muslimsk far og en jødisk mor. Interessen for mat startet tidlig gjennom faren, som selv var kokk og restauranteier.

Shay utdannet seg senere ved Tadmor-akademiet i Israel, Danon Culinary Center i Tel Aviv og Le Cordon Bleu i Paris. Etter mange år i restaurantbransjen har han nå funnet sin plass ved Haifa-hjemmet.

– Hver morgen står jeg opp klokken 05.30 og drar på jobb med glede. Jeg har et sterkt ønske om å gjøre noe godt for beboerne våre, mennesker som har vært gjennom så mye. Når Sofi sier til meg: «Dette var den beste suppen jeg noen gang har spist», får jeg gåsehud, forteller Shay.

Hver dag samles beboerne rundt måltider laget med omtanke og tilpasset mennesker med svært forskjellige kulturelle bakgrunner.

Takk for støtten

Utflukter, terapitimer, felles måltider, besøk og gode samtaler er en viktig del av hverdagen ved Haifa-hjemmet. Støtten fra venner og givere gjør det mulig å fortsette arbeidet med å gi Holocaust-overlevende omsorg, trygghet og fellesskap.

Du kan støtte arbeidet for Holocaust-overlevende gjennom IKAJ

Forrige innlegg

IKAJs omsorgsarbeid for jødiske immigranter fra Sovjetunionen

Neste innlegg

Over halvparten av israelerne frykter å si hvor de kommer fra i utlandet

Neste innlegg
1280px 16 03 30 Ben Gurion International Airport RalfR DSCF7550

Over halvparten av israelerne frykter å si hvor de kommer fra i utlandet

Podkast

Siste innlegg

  • Jødiske ledere advarer mot økende antisemittisme i svensk politikk
  • IKAJ hjelper immigrantleger inn i Israels helsevesen
  • IKAJ rehabiliterer bomberom ved Israels nordgrense
  • IKAJ fortsetter hjelpearbeidet for krigsrammede israelere
  • Aliyah-bølge: 7 000 jøder på vei fra Etiopia og India

IKAJ Nettbutik

  • Bear BluewShawl 1850x2000px Blå bamse kr 180,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X