IKAJ Norge
IKAJ Norge

IKAJ fordømmer europeiske diskriminerende sanksjoner mot «jødiske bosetninger»

IKAJ fordømmer europeiske sanksjoner mot jødiske samfunn i Jerusalem, Judea og Samaria og Golanhøydene, og mener tiltakene diskriminerer jøder.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
10. september 2026
in IKAJ
IKAJ Anmeldelse bilde

Den Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem fordømmer på det sterkeste en fremvoksende politisk trend blant europeiske og andre vestlige land, der det innføres diskriminerende sanksjoner som særskilt rammer jøder og jødiske samfunn som bor i deres historiske kjerneområder Jerusalem, Judea og Samaria og Golanhøydene.

– Det er svært urovekkende å se europeiske land føre økonomisk krigføring mot jøder som bor i Judea og Samaria, Golanhøydene og til og med Jerusalem. De må være klar over at dette for mange vekker minner om nazistenes boikott av jøder i en ikke altfor fjern fortid, sier IKAJs president, Dr. Jürgen Bühler.

ANNONSE

Bühler understreker at israelske myndigheter bør gjøre mer for å stanse den lille gruppen bosettere som står bak trakassering og vold mot palestinske naboer. Samtidig mener han dette ikke kan brukes som begrunnelse for å ramme alle fredelige og lovlydige jøder som bor i områdene.

– Dette fremstår snarere som den siste fasen i Europas vedvarende tendens til å trekke Israel frem for fordømmelse og anvende uakseptable dobbeltstandarder overfor den jødiske staten, sier Bühler.

IKAJ påpeker at europeiske og vestlige land i liten grad har innført eller håndhevet tilsvarende sanksjoner mot andre land som folkerettslig okkuperer territorier som ikke tilhører dem, blant annet det tyrkisk-okkuperte Nord-Kypros og det marokkansk-okkuperte Vest-Sahara. Tvert imot har det blitt iverksatt tiltak som gjør det mulig å omgå enkelte av de begrensede sanksjonene som finnes knyttet til disse områdene.

IKAJ viser også til at Den internasjonale domstolens (ICJ) nylige rådgivende uttalelse om Israels angivelige «ulovlige okkupasjon» nettopp er rådgivende og ikke juridisk bindende for enkeltstater. Ifølge IKAJ innebærer uttalelsen derfor ingen juridisk forpliktelse for europeiske eller vestlige land til å innføre sanksjoner mot jødiske innbyggere i disse områdene.

I tillegg mener IKAJ at både eksisterende og planlagte sanksjoner kan være i strid med europeiske og internasjonale handelsavtaler.

IKAJ fremhever videre at det jødiske folk har et historisk krav på Øst-Jerusalem, Judea og Samaria og Golanhøydene, som organisasjonen mener også har blitt anerkjent av det internasjonale samfunnet i moderne tid. Områdene kom under israelsk kontroll etter en krig Israel førte i selvforsvar, etter at områdene gjennom flere tiår hadde blitt brukt som utgangspunkt for militære angrep og terrorangrep mot Israel.

IKAJ viser også til Oslo-avtalene, som europeiske og vestlige land anerkjente og støttet. Avtalene ga Israel sivilt og sikkerhetsmessig ansvar i bestemte deler av områdene frem til en endelig statusavtale foreligger. IKAJ mener derfor at disse rettighetene fortsatt er gyldige.

Organisasjonen peker samtidig på det den mener er urimelige og kompliserte konsekvenser av enkelte lover og tiltak mot såkalte jødiske bosetninger som vurderes eller innføres i europeiske land.

Hvordan skal for eksempel en europeisk forbruker vite om en jødisk-eid bedrift eller fabrikk i de omstridte områdene har palestinske ansatte og dermed er unntatt sanksjonene? Og hvorfor skal en norsk turist kunne kjøpe en mezuzah fra en arabisk handelsmann i Jerusalems gamleby, mens kjøp av den samme varen fra en jødisk handelsmann kan innebære et alvorlig lovbrudd? Hvordan skal slike lover håndheves flere tusen kilometer unna?

Ifølge IKAJ viser dette en vedvarende europeisk opptatthet av Israel og det jødiske folk, og en manglende anerkjennelse av deres rettmessige plass i hjertet av sitt historiske hjemland. Organisasjonen mener de økonomiske sanksjonene og strafferettslige tiltakene er et forsøk fra europeiske politikere på å presse frem en tostatsløsning, til tross for at verken De palestinske selvstyremyndighetene eller Hamas, ifølge IKAJ, reelt har akseptert en slik løsning.

IKAJ viser også til uttalelser fra den nye britiske regjeringen i forbindelse med sanksjoner annonsert denne uken. Organisasjonen mener tiltakene kan ha et politisk motiv om å påvirke det kommende israelske valget, og omtaler dette som en utilbørlig innblanding i et annet demokratisk lands indre anliggender.

IKAJ oppfordrer kristne over hele verden til å si tydelig fra mot sanksjonene, gjøre sine folkevalgte kjent med sin støtte til Israel i disse spørsmålene og fortsette å be for hele Israel, særlig når landet nå går mot et nytt valg.

Podkast

Siste innlegg

  • 2 000 år gammel oppdagelse i Jerusalem gir nytt innblikk i Jesu tid
  • Ny satsing skal gi jødiske innvandrere muligheter til å bygge en fremtid i Israel
  • KAJ hjelper jøder fra India hjem til Israel
  • Hamas hyller tildelingen av Nobels fredspris til Navi Pillay
  • Over 75 militære eksperter avviser anklager om folkemord mot Israel

IKAJ Nettbutik

  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Skjebnedager Skjebnedager kr 80,00 Inkl. moms
  • Magnet Magnet kr 50,00 Inkl. moms
  • Smykke Smykke kr 400,00 Inkl. moms
  • Israels flagg 90x150cm Israels flagg 90x150cm kr 250,00 Inkl. moms
  • Nyhet Den store redningsplanen b Den store redningsplanen kr 299,00 Inkl. moms
  • Kristenhetens skyld overfor det jødiske folk Kristenhetens skyld overfor det jødiske folk kr 20,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X