IKAJ Norge
IKAJ Norge

Støtten til Israel blant evangelisk ungdom I USA har falt med 35 prosent ifølge ny studie

Edna Eriksen Av Edna Eriksen
17. juni 2021
in Israelsk Politikk, Ukategorisert
1280px Israeli American Council Celebrate Israel Festival, Los Angeles Wikimedia Commons

Kilde: Wikimedia Commons, Council Celebrate Israel Festival, Los Angeles 2013

Av Edna Eriksen

Studien som blir presentert torsdag ved universitetet i Tel Aviv, viser at 69 prosent støtte ble redusert til 33.6 prosent fra 2018 og fram til 2021, og er gjengitt I Jerusalem Post.

ANNONSE

Undersøkelsen vil være en del av en universitetskonferanse kalt «amerikaniseringen av israelske rettigheter.» Undersøkelsen ble utført av Dr. Motti Inbari og Dr. Kirill Bumin ved Universitetet i Nord-Carolina i Pembroke blant 700 evangeliske kristne i alderen 18 til 29 år. Studien i 2018 inkluderte alle aldre og viste en samlet støtte til Israel på 75 prosent. Den nåværende studien, som riktignok inkluderer et annet aldersutvalg, viser at rundt 44,7 prosent støtter etableringen av en palestina-arabisk stat i dag mot bare 35 prosent for tre år siden.

Bibeltolkning og anti-israelsk påvirkning fra universitetene kan være medvirkende faktorer til disse endrede oppfaninger. Skiftet i det amerikanske politiske klimaet kan også være en medvirkende faktor.

Blant respondentene sa rundt 40 prosent at de er republikanske og 50 prosent sa at de er demokrater. Dette betyr at unge evangeliske mennesker har endret sitt politiske syn. 48.4 prosent av de unge som uttrykte støtte til palestina-araberne, gjorde dette av politiske årsaker. Det eneste punktet de yngre og de eldre evangelistene var enige om, ifølge studien, var at Jerusalem skulle forbli jødenes hovedstad. Omtrent 72 prosent ønsket dette.

Statsminister Benjamin Netanyahu lot engasjement til det evangeliske kristne samfunnet være en pilar i hans utenrikspolitikk. På en Christians United for Israel-konferanse (CUFI) i 2017 fortalte han publikum at de var Israels beste venner i verden.

Studien ser altså ut til å være i strid med politikken ifølge USAs tidligere israelske ambassadør:

I mer enn et tiår har den israelske regjeringen lagt alle eggene sine når det gjelder amerikansk politikk, i kurven fra de evangeliske velgerne i det republikanske partiet. Hvis trendene som tydelig gjenspeiles i denne studien fortsetter, vil vi oppdage i en ikke altfor fjern fremtid at kurven er ødelagt. Dette fordi støtten ikke har blitt overført til yngre generasjoner. Og resultatet? Tapet av Israels viktigste strategiske søyle: USAs uforbeholdne støtte.., understreket han.

Kilde Jerusalem Post

Young Evangelical support for Israel drops by half in 3 years – study – The Jerusalem Post (jpost.com)

Tags: Israelstøtte fra kristne ungdommerstudieUSA
Forrige innlegg

Erdan til AP-sjef: Hamas prøvde å forstyrre Iron Dome-signaler fra bombet pressehus i Gaza

Neste innlegg

«Kom deg ut Abbas!» Folket har talt, ropte palestina-arabiske demonstranter fredag

Neste innlegg
Nizar Banat

«Kom deg ut Abbas!» Folket har talt, ropte palestina-arabiske demonstranter fredag

Podkast

Siste innlegg

  • Jødiske ledere advarer mot økende antisemittisme i svensk politikk
  • IKAJ hjelper immigrantleger inn i Israels helsevesen
  • IKAJ rehabiliterer bomberom ved Israels nordgrense
  • IKAJ fortsetter hjelpearbeidet for krigsrammede israelere
  • Aliyah-bølge: 7 000 jøder på vei fra Etiopia og India

IKAJ Nettbutik

  • Bear BluewShawl 1850x2000px Blå bamse kr 180,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X