GI EN GAVE
BLI MEDLEM
onsdag, mai 21, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Sikkerhetsvakt hardt skadd i Samaria – 16-åring som angrep drept

Martin Gellein av Martin Gellein
6. desember 2021
i Fra Israel
Sikkerhetsvakt hardt skadd i Samaria – 16-åring som angrep drept

Ramming attack at Te'enim checkpoint, December 6, 2021 (photo credit: DEFENSE MINISTRY CROSSING AUTHORITY).

En 16 år gammel palestiner kjørte ned en sikkerhetsvakt ved Tanim-overgangen i Samaria/Vestbredden. Vakten ble bragt til Sheba Medical Senter i Tel HaShomer med skader i bena, brystet og hodet – tilstanden hans er stabil.

Sikkerhetsvakten stod ved Tanim-krysset da sjåføren akselererte og traff ham, før han ble nøytralisert av Sikkerhetsstyrker. Han ble brakt til Meir Medisinske Senter i Kfar Saba hvor han ble erklært død etter kort tid. 

Bilde
Beredskapsnivået ved alle grenseoverganger er høynet.

Angrepet fant sted mindre enn to dager etter at 20 år gamle Avraham Elmaleh ble overfalt og knivstukket av en palestiner ved Damaskusporten til Jerusalems Gamleby lørdag ettermiddag.

I november stakk en annen 16-årig palestiner en politimann i Gamlebyen, i hodet med kniv. Politikvinnen som forsøkte å frata ham angrepsvåpenet ble stukket flere ganger i overkroppen. Også denne 16-åringen ble skutt og drept.

Tidligere i november skjøt en palestinsk fembarnsfar og skolelærer fra øst-Jerusalem mot sivile jøder inne i Gamlebyen. Han såret flere og myrdet 26 år gamle Eliyahu David Kay, før også han ble skutt og drept.

Forsvarsminister Benny Gantz har beordret å høyne beredskapsnivået ved alle grenseoverganger til Vestbredden.

ANNONSE

Israelske myndigheter uttrykker sterk bekymring knyttet til det som tolkes å være en ny bølge med “individuell intifada”. Hat-propaganda i skolebøker, fra myndighetene, i nyhetsbildet og i sosiale medier på nettet får det til å koke over for mange palestinere.

Kilde: Jerusalem Post, 6. desember 2021.

Kommentar:

Jødene i Israel fremstilles som brutale okkupanter; som lystmordere; og hjerteløse undertrykkere. Propagandaen i det palestinske narrativet definerer jødene som innflyttere og inntrengere, og opprettelsen av Israel som et resultat av imperialisme og kolonisering. På det grunnlaget forherliges enhver terrorhandling som frigjøringskamp og hellige krig for allah.

Forente Nasjoner støtter opp om et slikt narrativ. Det samme gjelder medlemskirkene i Kirkenes Verdensråd. Med en slik tilnærming støtter man opp under propagandaen i det palestinske narrativet, og indirekte oppmuntrer palestinerne til fortsatt motstand mot “okkupasjonsmakten”. En alternativ tilnærming ville være å ansvarliggjøre palestinerne og sette krav til endringer knyttet til de enorme summene med bistand de mottar.

Dersom palestinerne ville anerkjenne Israel og legge bort krigføring og terrorisme, ligger veien åpen for opprettelsen av en palestinsk stat. Etter årtier med krigføring og terrorisme, løgner og hat, er ikke palestinerne i posisjon til å diktere arealer og grenser for en palestinsk stat. Israel ønsker at palestinerne oppretter Palestina, men statsminister Naftali Bennett er helt tydelig på at det ikke er aktuelt å forhandle om opprettelsen av et Iranistan. Det er heller ikke aktuelt å dele Jerusalem, som er Israels evige og udelelige hovedstad.

Israel vil ikke la seg utslette. Dersom palestinerne ønsker fremtid og håp for sine barn, er de tvunget til å legge ned våpnene og inngå kompromisser – men palestinerne vil ikke noen av delene.

Da det er islamistisk propaganda som utgjør grunnmuren i det palestinske narrativet, er det tilnærmet umulig å forestille seg at palestinerne noen gang vil komme til å anerkjenne Israel, legge ned våpnene og inngå kompromissser – for hele Israel tilhører araberne og allah – for denne saken er mange palestinere villige til å ofre seg selv og sine barn.

Tags: individuell intifadaTerrorTerrorangrepterrorisme
Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • Verdens største jødiske samfunn advarer om økende global antisemittisme
  • Yuval Raphael: “Ingen sann seier uten gislene”
  • Israel fører samtaler med Syria om at Sharaa-regimet skal slutte seg til Abraham-avtalene
  • Antisemittisme: Et speilbilde av vår moralske og åndelige krise
  • FN-utsending tok imot reiser betalt av Hamas-tilknyttede grupper og løy om det, ifølge rapport
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X