GI EN GAVE
BLI MEDLEM
onsdag, mai 21, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Norges regjering aksjonerer mot Israel

Norge vil ikke investere i selskaper med tilknytning til jødiske interesser i Judea og Samaria.

Martin Gellein av Martin Gellein
23. desember 2022
i Fra Israel, Norge og Israel
“Oppfordrer til boikott av Israel”

Foto: Brage Aronsen - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palestina_flagg_stortinget_foto_brage_aronsen.jpg

Norske myndigheter gjennomgår nå sine investeringer i Israel, ifølge israelske tjenestemenn sitert i israelske medier.

Lille julaften rapporterte avisen Haaretz om at Norge ved den pågående gjennomgangen vil forsikre seg om at norske investeringer ikke har noen tilknytning til selskaper som opererer bak den såkalte “grønne linjen”.

Som EU mener Norge at jødiske bosettinger (med til sammen flere hundre tusen jøder) i Judea og Samaria er ulovlige , og at alle selskaper som har tilknytning til disse bosettingene bryter internasjonal lov. På det grunnlaget vil man altså boikotte alle selskap som arbeider ut fra en overbevisning om at jøder faktsk har historisk, juridisk og moralsk rett til å bo i Judea og Samaria – Bibelens og Israel hjerteland.

Gjennomgangen skal allerede ha pågått noen måneder. Den avtroppende israelske regjeringen skal ha unnlatt å kommentere Norges beslutning offentlig, av frykt for at andre ville følge Norges eksempel.

I 2020 investerte Det norske oljefondet 1,3 milliarder dollar i 81 israelske selskaper, omkring en tredjedel av sine investeringer i Midtøsten.

Haaretz forteller ikke om hvorvidt Norge gjennomgår sine øvrige investeringer i Midtøsten, i lys av mange staters mangel på demokrati, ytringsfrihet og menneskerettigheter…

ANNONSE

Norges beslutning skal være påvirket av FNs publisering (2020) av en svarteliste over 112 israelske selskaper med tilknytning til jødiske bosettinger i Judea og Samaria (“Vestbredden”). FN skal være i prosess med å utvide listen etter anbefaling fra egne organer.

Kommentar: Det er bare å slå fast at de mange anti-israelske pro-palestinske kreftene på venstresiden oppnår stadig nye seire ved sin iherdige lobbyvirksomhet. Det gjelder nettverk knyttet til de tre politiske partiene Arbeiderpartiet, SV og Rødt – det gjelder Den norske kirke, Kirkens nødhjelp, Norsk folkehjelp, Flyktninghjelpen, Redd Barna og Amnesty International. Fremfor noen andre gjelder det LO, som bruker makten nærmere en million medlemmer gir dem, og det nære forholdet til Arbeiderpartiet, til å presse frem den blodig urettferdige BDS-kampanjen.

Nylig jublet de mest ekstreme elementene innefor dette anti-israelske pro-palestinske miljøet i Norges hovedstad – Fellesutvalget for Palestina, Palestinakomiteen, BDS Norway og Ship to Gaza – for at Arbeiderpartiet, SV og Rødt for første gang hadde vedtatt at Oslo Rådhus skulle markere ensidig støtte til Den palestinske motstandskampen. Flaggingen i november markerte en tragedie for Norges folk og land.

Senere samme dag bidro flere av de nevnte aktørene i en fakkelmarkering mot Israel og for Palestina foran Stortinget. Dagen etter ble det arrangert en konferanse der LO orienterte om hvordan de i praksis har fulgt opp sitt vedtak om full internasjonal boikott av Israel.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • Verdens største jødiske samfunn advarer om økende global antisemittisme
  • Yuval Raphael: “Ingen sann seier uten gislene”
  • Israel fører samtaler med Syria om at Sharaa-regimet skal slutte seg til Abraham-avtalene
  • Antisemittisme: Et speilbilde av vår moralske og åndelige krise
  • FN-utsending tok imot reiser betalt av Hamas-tilknyttede grupper og løy om det, ifølge rapport
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X