GI EN GAVE
BLI MEDLEM
torsdag, mai 15, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Hvorfor raser venstresiden?

Det israelske demokratiet består av flere store og svært ulike grupper, som alle ønsker all den makt og innflytelse som kan oppnås gjennom et demokratisk styresett.

Martin Gellein av Martin Gellein
7. mars 2023
i Israelsk Politikk, Kommentar
Spenningen tiltar – alles øyne er vendt mot Tempelplassen

Free Photo, Hippox.

“Frem til de juridiske reformene ble foreslått, trengte ikke venstresiden å vinne valgene. Den venstreorienterte høyesterettsdomsstolen hadde implementert sin ideologi. …. Det er kilden til deres raseri”, skriver Martin Sherman i The Algemeiner.

Vi stanser ved dette utsagnet og deler en kommentar om det – fordi det belyser noe sentralt og viktig ved den pågående politiske konflikten, knyttet til dragkampen om makt og innflytelse i Israel gjennom Høyesterett.

På høyresiden er det en bredt utbredt oppfatning at Høyesterettsdommerne i hovedsak representerer en sekulær, liberal og venstreorientert ideologi, og at de ved sin dømmende makt sitter på så mye makt og myndighet over de folkevalgte representantene, at det står i kontrast til demokratiet – noe Shermans artikkel i The Algemeiner gir uttrykk for.

Det israelske demokratiet består av flere store og svært ulike grupper, som alle ønsker all den makt og innflytelse som kan oppnås gjennom et demokratisk styresett – kampen står om den lovgivende, den utøvende og den dømmende makten (nasjonalforsamlingen, regjeringen og domstolen).

I Israel er det slik at Høyesterettsdommerne ofte sitter med det siste ordet når nye Høyesterettsdommere skal innsettes. Reformene søker å balansere dette ved å gi økt innflytelse til nasjonalforsamlingen/regjeringen knyttet til prosessen bak nominasjon og utnevnelse av Høyesterettsdommere.

Når Høyesterett innehar retten til å vedta at en gitt politikk strider med loven, forstå vi at Høyesterettsdommerne har mye makt og at det derfor er om å gjøre at disse dommerne er nøytrale, eller i alle fall ikke representerer en helt annen ideologi enn det man selv foretrekker.

ANNONSE

Utnevnelse av Høyesterettsdommere

Det er for eksempel relativt sjelden at arabere blir utnevnt til Høyesterettsdommere (til tross for at en av fem israelere er arabere). Nylig ble en arabisk muslim utnevnt som Høyesterettsdommer for første gang i landets korte og intense historie.

Majoriteten av dagens jødiske israelere er jøder, eller etterkommere av jøder, som aldri forlot Midtøsten. De ble fordrevet og flyktet fra arabiske og andre muslimske land etter 1948. Mange jødiske israelere er også sterkt religiøst orienterte. Begge disse gruppene er helt tydelig svært underrepresentert i Høyesterett.

En betydelig majoritet av Høyesterettsdommere er jøder med europeisk bakgrunn og sekulært og liberalt orienterte. De er mennesker med verdier og holdninger, som gir dem et ideologisk grunnlag å vurdere saker og ta beslutninger på. Alle israelere kjenner til at dette er en utfordring. Alle forstår at det bør og må komme reformer. Uenigheten består i når og hvordan man skal innføre endringer – altså for å styrke demokratiet.

Demokrati og ideologi

Mange israelere, ikke bare arabiske muslimer, men også jødiske grupper, opplever seg ikke tilstrekkelig ivaretatt av dem som har makt og innflytelse i det israelske samfunnet. Det er en utfordring for demokratiet, ikke bare fordi alle borgere skal representeres på en rettferdig fordelt måte, men styresettet og samfunnet må også legge til rette for at dette fungerer i praksis!

Denne lille jødiske gutten, og broren hans, ble myrdet av en palestinsk terrorist i Jerusalem i februar. Hvem skal avgjøre hvordan Israel best kan forebygge slik bestialsk terrorisme – Høyesterettsdommerne eller Regjeringen?

Domstolene skal dømme etter de til enhver tid vedtatte juridiske prinsipper og lover. Spørsmålet som reiser seg er da: Hvem vedtar de til enhver tid gjeldende juridiske prinsipper og lover? Når israelerne i dag argumenterer for og imot regjeringens foreslåtte reformer, så er det med andre ord den praktiske politiske kursen man krangler om – hvem skal ha rett til å styre landet og samfunnet i retning av sine ideologiske verdier og normer?

Er det de ultraortodokse? For arabiske muslimer, og liberale og venstreorienterte israelere, er det langt, langt ifra ønskelig. Er det muslimer, eller sekulært og liberalt orienterte, blir det utålelig for de ultraortodokse.

Det meste endrer seg ikke

Israels korte moderne historie har sett lignende konflikter tidligere. Etter at stormene gir seg, er det meste som før – enten man får spise gjærbakst ved offentlige sykehus eller ikke; enten en folkevalgt som er dømt for skatteunndragelse får sitte i regjering eller ikke; og enten man godkjenner nye jødiske bosettinger i Judea og Samaria eller færre.

Fremdeles vil FN har den jødiske staten som sin skyteskive nummer en; fremdeles vil onde regimer som det sjiamuslimske presteskapet i Iran søke å utslette Israel; og fremdeles vil “palestinerne” mene landet tilhører dem og hylle selvmordsbombere som hellige krigere og frigjøringshelter.

Et større perspektiv

Det er to helt sentrale årsaker til at jødene, gjennom århundrene i diasporaen, bevarte sitt språk, sin etniske identitet og sin lengsel etter å vende tilbake til hjemlandet deres forfedre ble fordrevet fra: Den jødiske religionen og den grusomme antisemittismen.

Antisemittismen forsvinner ikke. Men hva vil skje med det jødiske folket og den jødiske staten dersom den jødiske religionen mister innflytelse og taper terreng for helt andre verdier og holdninger, hentet fra andre ideologier? Det er et viktig spørsmål å stille seg, og besvare, for alle som ønsker den jødiske staten vel – uavhengig av religiøst og ideologisk ståsted, og uavhengig av om man ønsker å nyte gjærbakst i påskeuken eller ikke.

Martin Shermans artikkel i The Algemeiner kan du lese her: The Real Reason for the Left’s White-Hot Fury – Algemeiner.com.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • FN-utsending tok imot reiser betalt av Hamas-tilknyttede grupper og løy om det, ifølge rapport
  • Torturert av Hamas, kjent som «amerikaneren»: Edan Alexanders lidelser i fangenskap
  • 1. mai og palestinaflaggene: En tankevekkende støtte til brutalitet
  • Unge innbyggere i Gaza snakket om å drepe jøder – ikke om Palestina, sier det løslatte gisselet Omer Wenkert
  • Israel stiller Hamas ultimatum: Enighet innen to uker eller ny Gaza-offensiv
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X