I Dagen 15. juni oppfordrer professor Hans Morten Haugen alle, også kristne Israelvenner, til å gjøre seg kjent med et dokument forfattet av den palestinske teologen Munther Isaac.
Munther Isaac er knyttet til det lutherske Betlehem Bibel College, og er styremedlem i de tydelig erstatningsteologiske og antisemittiske kristne initiativene Kairos Palestine og Christ at the Checkpoint.
ANNONSE
Haugen forsøker å fremstille den palestinske teologen og ideologien han representerer som fredselskende. Det fremstår som et forsøk på å snikinnføre kristen antisemittisme.
Isaac poengterer: «Hvis du hater jøder, hater du Jesus.» Boken fastholder at det som ofte omtales som Det hellige landet, tilhører Gud. Gjennom Guds universelle frelsesplan blir løftene utvidet. Samtidig understreker Isaac en innlemmelsesteologi, med forankring i Paulus’ brev til Efeserne og Romerne, skriver Haugen.
Munther Isaac er en teolog som klart og tydelig avviser at jødene har noen guddommelig eller bibelsk rett til landet sitt. Når han omtaler Israel som Det hellige landet, er det i den forstand at det tilhører kristne, fordi de kristne, etter hans mening, har erstattet jødene som Guds folk og ved det fått overdratt Guds løfter til seg – altså, inkludert landet Israel.
Munther Isaacs “innlemmelsesteologi”, som hevder at Guds løfter er “utvidet”, er en klar og tydelig understreking av at jødene ikke lenger er Guds eiendomsfolk og at Guds løfter til dem er overført til kirken.
Munther Isaac kamuflerer en klassisk kristen erstatninsgteologi, en antisemittisk ideologi og en anti-israelsk agenda ved sitater fra Paulus’ brevlitteratur, som gir uttrykk for det komplett motsatte av ham selv.
Haugen presenterer Munther Isaac som en fredselskende kristen som ivrer for dialog, og holder tilbake at den palestinske teologen ikke anerkjenner Israels rett til å eksistere på et kristent-bibelsk grunnlag. Og på det grunnlaget anklager Munther Isaac jødene for å okkupere landet sitt – altså, helt på linje med jødenes øvrige kritikere, motstandere og fiender.
Det er ikke for ingenting Munther Isaac går rett hjem hos både Den norske kirke, Det lutherske vedensforbund og Kirkenes verdensråd, som alle klart og tydelig proklamerer kristen erstatningsteologi, og på det grunnlag anklager jødene for å okkupere landet sitt.
Haugen skriver at Munther Isaac “fremmer en forståelse av landet som inkluderende og universelt”. La det ikke være noen tvil: Denne orbruken understreker med tydelighet at jødene som etnisk gruppe har mistet alle sine nasjonale bibelske rettigheter. De er overført til kristenheten.
Det er FNs antisisraelske resolusjoner både Munther Isaac og Hans Morten Haugen holder for sannhet og rettferdighet, ikke Guds ord og løfter.
Denne nettsiden bruker cookies. Ved å fortsette å besøke sidene, samtykker du til vår bruk av cookies. Les mer:
Funksjonell
Alltid aktiv
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.