GI EN GAVE
BLI MEDLEM
søndag, januar 18, 2026
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • ISRAELREISE – Pastorer og ledere
    • MØTEKALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • SAMMEN FOR HANS FOLK
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • ISRAELREISE – Pastorer og ledere
    • MØTEKALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • SAMMEN FOR HANS FOLK
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem

Nytt fredsinitiativ, uten Israel

Det er mange som vil ha æren for å være den som skapte fred i Midtøsten.

IKAJ PRESSE by IKAJ PRESSE
19. september 2023
in Internasjonal politikk
Nytt fredsinitiativ, uten Israel

Sven Koopmans, initiativtaker, EUs spesialutsending for fredsprosessen i Midtøsten. (Foto: Tweede Kamer der Staten-Generaal, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons)

Siste innspill kommer fra Saudi Arabia, EU og Den arabiske liga samt noen flere internasjonale deltagere som hadde sitt første møte mandag samtidig som FN holder sin 78. generalforsamling. Representanter for 60 FN-land deltok på dette første møtet.

– Vi vet at partene ikke er klare på det nåværende tidspunkt. De er bare ikke klare, sa Josep Borrell, som er utenriksminister i EU.

ANNONSE

– Men vi kan ikke sitte uvirksomme og gjenta mantraet om en tostatsløsning uten å gjøre alt vi kan for å få det til.

Borrell gjentok flere ganger at en tostatsløsning er den eneste mulige, og at uten en palestinsk stat blir det ingen løsning.

Gruppen, som kaller seg «Peace Day Effort» tar sikte på å legge frem et felles innspill som har som hensikt å gi Israel og de palestinske selvstyremyndighetene (PA) et insentiv for å komme til en fredsavtale. De akter å komme til et sluttresultat, en «pakke som støtter fred», som skal presenteres for Israel og PA for signering på et senere tidspunkt.

En arbeidsgruppe vil ta for seg forslag for økonomisk løsning og samarbeid på en rekke områder, som handel, investeringer, utvikling, transport, naturressurser og miljø, en annen ser for seg hvordan partene skal samarbeide på fredelig vis om regionale politiske saker og sikkerhet, mens en tredje gruppe skal foreslå samarbeidsløsninger innen humanitære saker, samt multikultur og alt som angår menneskelig sikkerhet.

Initiativet har vært jobbet med i noen år allerede, og både Jordan og Egypt er med i tillegg til de tre gruppene. Folk som kjenner prosjektet sier til The Times of Israel at det er EUs spesialusending for fredsprosessen i Midtøsten, Sven Koopmans som står bak ideen. Det sies at man skal bygge på Det arabiske fredsinitiativet, et forslag som tilbød Israel normalisering med en rekke arabiske land dersom man oppnådde en tostatsløsning. Som vi vet har en rekke arabiske land nå inngått avtaler med Israel uten dette kravet. Til og med Saudi Arabia er i samtaler med USA om normalisering. Israels nåværende regjering støtter som kjent ikke en palestinsk stat, og ønsker med sine separate fredsavtaler å bevise for verden at en palestinsk stat på ingen måte er en betingelse for fredelig sameksistens.

Presset for å få etablert en palestinsk stat kommer høyst sannsynlig likevel fra Saudi Arabia. Landets utenriksminister prins Faisal bin Farhan Al Saud sa til den statlige tv-kanalen mandag at det ikke kommer til noen løsning på konflikten uten en palestinsk stat. Samtlige i gruppen ser for seg denne staten innenfor våpenhvilelinjene fra før 1967, med et sammenhengende palestinsk område i de jødiske kjerneområdene Samaria og Judea, mener representantene fra EU.

Også EU tilbød i 2013 en stor pakke bestående av «politisk, sikkerhetsmessig og økonomisk» støtte dersom partene kunne komme til en fredsavtale.

Hensikten med dette arbeidet som gjøres nå, er å lokke partene til forhandlingsbordet. Målet er å presentere den «fredsstøtte-pakken» i september 2024, med møter hver tredje måned, ifølge en talsmann. Også USA er invitert til å delta i arbeidet med pakken. Biden-administrasjonen sies å være lite engasjert, ettersom landet håper å få rodd i land en egen avtale mellom Saudi-Arabia og Israel, og dessuten er involvert i Negev Forum, en sammenslutning som allerede arbeider med mange av emnene som ble tatt opp mandag.

Det vil bli EUs generalsekretær Antonio Guterres som sammen med Ahmed Aboul Gheit, leder for Den arabiske liga, som vil presentere den endelige pakken, sammen med en del arabiske utenriksministre.

Israel og representanter for PA er ikke invitert til presentasjonen.

Også Jerusalem Post har mye om dette forslaget.

No Result
View All Result
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Mossad-sjef Barnea ankommer USA for Iran-samtaler med Witkoff
  • Et kall som fortsatt gjelder 
  • Reza Pahlavi: «Nytt Iran vil anerkjenne Israel og styrke Abraham-avtalene»
  • Hamas sulter barn i Gaza
  • Terroren på Bondi Beach tvinger fram nytenkning om jødisk beskyttelse
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • LIVE
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • ISRAELREISE – Pastorer og ledere
    • MØTEKALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • SAMMEN FOR HANS FOLK
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X