IKAJ Norge
IKAJ Norge

Tre uker har gått. 250.000 er interne flyktninger. Fremdeles identifiseres lik

- Mange familier er totalt utryddet. Problemet er hvem vi skal informere, sier sjefen for hjemmefrontkommandoen i Dan distrikt, Hai Rekah.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
31. oktober 2023
in Ukategorisert
Hai rekai

Hai Rakai. U.S. Air National Guard photo by Senior Airman Sean Madden. CC BY-ND 2.0 DEED

Rundt 250.000 israelere har blitt forflyttet på grunn av krigen så langt, og Israels forsvarsstyrker, IDF, jobber med lokale krefter for å ta vare på traumatiserte mennesker fra sør. Mange barn har mistet sine foreldre, og familier har blitt splittet.

Det har tatt mer en to uker å identifisere noen av ofrene for terroren 7. oktober, blant dem en mor som ble brent til døde etter at hjemmet hennes ble satt fyr på og hennes ektemann ble drept av dødsskvadronene til Hamas.

ANNONSE

– Kfar Aza var et livlig sted. Ingen låste dørene der, og det var sykler alle steder. For tre dager siden var vi på en befaring og så på huset som var helt utbrent. Ektemannen var erklært død, og kona var savnet. Vi lette gjennom huset gjentatte ganger, – ingen ting ble funnet. Så, for tre dager siden tok vi med oss noen arkeologer. I sikkerhetsrommet var det en askehaug ved siden av et skap. Ingen la merke til det. Men ved nærmere undersøkelse fant vi en kjeve under asken. Det var henne. Hustruen ble så erklært død, mer enn to uker etter angrepet, fortalte representanten for forsvaret.

Han fortalte videre at graden av ondskap overgikk alt man kunne tenke seg.

Ofre fra Sha’ar HaNegev-regionen er nå fordelt på 29 andre regioner i landet. Det er behov for å ta seg av foreldreløse som har mistet begge foreldrene sine. Disse er nå rundt om i landet, sa han.

Hjemmefrontkommandoen ble skapt i 1992 etter erfaringer fra Gulf-krigen i 91. Man skjønte at missiler kunne ramme befolkningen helt ukontrollert, og at dette ville bli en trussel i fremtiden.

Det antas at dersom Hizbollah starter en full krig, kan terrorgruppen avfyre 1000 prosjektiler mot Israel om dagen, og i nord kan man regne med 10.000 raketter daglig i en kortere periode.

– Vi ser allerede veldig betydelig ild mot sivile, i en mengde vi aldri har opplevd før. Men på den annen side tror jeg vi beskytter folk i de tettest befolkede områdene i Israel på en god måte. Trusselen er betydelig.

Offiseren advarer mot å stole for mye på det som de fleste nå opplever som halvveis rutine; at Iron Dome tar ned rakettene. Dette systemet er ikke hermetisk, og også de sentrale områdene i Israel er utsatt når rakettene kommer.

IDF har arbeidet i lengre tid for å sikre fabrikker og steder med farlig materiale. Hjemmefrontkommandoen har også jobbet for at beduinsamfunnene i sør skal få varsel om angrep tidligst mulig, og tilfluktsrom for rakettregnet.

I øyeblikket er landet delt opp i nesten 2000 områder, som hver har en separat alarm. Denne presisjonen gjør at man ikke unødvendig må løpe til tilfluktsrom, men at resten av landet kan holde økonomien gående og sørge for de utsattes behov.

– I denne krigen har vi hatt et betydelig antall direkte treff mot bygninger i Israel. Dette er prosjektiler uten styring, men de er fyrt av mot tettsteder, landsbyer og byer. Hamas bryr seg ikke om hvor de treffer.

Selv om presisjonsnivået er høyt, er mange foreldre redde for å sende barna til skolen, også der skolene er åpne.

Så langt i denne krigen er gjennomsnittet mer enn 500 raketter daglig. Dette er det høyeste antall  noensinne. I sørlige deler av Askhelon går alarmen hver tredje time. Hai Rekah forteller at 300 hoteller er i sving for flyktningene i denne krigen. 100 av disse ligger i det sentrale Israel.

Mange der er i sorg over sine kjære. Det vi gjør nå er å plassere mange soldater på disse hotellene for å hjelpe disse menneskene.

Organisasjonen har opprettet et nasjonalt senter som prøver å nøste opp i alle disse forskjellige skjebnene. Sammen med politiet og lokale myndigheter har de nå registrert mer enn 800 familier.

Det er fryktelig vanskelig å finne ut av dette. Det er mer enn ett hundre familier som ikke vet noe om hva som har skjedd med deres kjære, men venter på resultatet etter identifisering.

Han forteller om en familie som mente sønnen deres var kidnappet, men ikke drept, og ble bedt om å gå. Han måtte komme tilbake med et bilde for å bevise at han virkelig var drept. «Jeg bare viste bildet til søsteren hans. Hun så bare hånden med armbåndet han hadde, og da visste hun at det var broren. Da først skjønte de at han hadde blitt drept,» fortalte han.

Mange familier ble fullstendig utryddet, så problemet er hvem vi skal fortelle om det til.

Vedrørende krigen som nå endelig pågår med full styrke, sier han: «Vi er klare. Israel er sterkt. Vi kommer til å banke Hamas til slutt. Tross det faktum at vi er i vanskelige tider, kommer vi til å seire til sist.»

Israel Today

Opplysninger som kommer inn nå:
20 barn har mistet begge sine foreldre.
96 barn har mistet en av sine foreldre.

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Israel trenger ikke ubetinget amerikansk støtte for å være trygg på sin egen styrke
  • «Vi vil ha sannhet og rettferdighet»: Familier forteller om massedrapene i Iran 
  • Rapport: Anti-israelske protester hadde bånd til ekstremistiske miljøer
  • Israel: Forventer ikke å bli trukket inn i USAs konflikt med Iran
  • Syriske skolebøker hyller jihad og demoniserer jøder og kristne

IKAJ Nettbutik

  • Nyhet Den store redningsplanen b Den store redningsplanen kr 299,00 Inkl. moms
  • Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet Palestina - Israels historiske og folkerettslige legitimitet kr 379,00 Inkl. moms
  • Hva har Israel med meg og gjøre? Hva har Israel med meg og gjøre? kr 199,00 Inkl. moms
  • Israels juridiske rett til landet Israels juridiske rett til landet kr 100,00 – kr 700,00Prisområde: kr 100,00 til kr 700,00 Inkl. moms
  • Folket Som Overlevde Folket Som Overlevde kr 449,00 Inkl. moms
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X