GI EN GAVE
BLI MEDLEM
onsdag, november 12, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • MØTEKALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • MØTEKALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
No Result
View All Result
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem

Ny flotilje til Gaza

IKAJ PRESSE by IKAJ PRESSE
16. november 2023
in Ukategorisert
Ny flotilje til Gaza

Våpen funnet på Mavi Marmara. Israel Defense Forces, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Den tyrkiske organisasjonen bak Mavi Marmara som deltok i «Gaza Freedom Flotilla» i 2010, og som angrep israelske kommandosoldater, en kamp som endte med ti drepte demonstranter, fortalte onsdag at de planlegger en ny flotilje med skip som transporterer nødhjelp til Gaza, skriver Jerusalem Post.

«Vi setter kurs mot Gaza som en sivil og uavhengig bevegelse, i tråd med bestemmelsen vi gjorde med den internasjonale frihetsflotiljen, som vi er medlem av,» sa organisasjonen i en uttalelse.

Medlemmer av «Freedom Flotilla»-koalisjonen har hatt møter i London for å planlegge neste flotilje fra Europa til Gaza. Planen er å seile ut neste år i et forsøk på å bryte marineblokaden Israel har innført på Gaza.

«Vårt mål er fulle menneskerettigheter for Palestinerne», skriver gruppen på sin offisielle nettside. «Spesielt bevegelsesfrihet innenfor det historiske Palestina, og retten til tilbakevending.»

Mavi Marmara var ett av de 37 skipene som utgjorde flotiljen i 2010, et passasjerskip med over 600 passasjerer. IDF bordet skipet da det nektet å etterkomme ordre om å endre kurs og legge til i Ashdod, og ble møtt av vold fra noen av passasjerene.

Mavi Marmara. Free Gaza movement, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Israelske kommandosoldater firte seg ned fra helikoptre til skipet, og ble angrepet med klubber, kniver og metallstenger. Tre av soldatene ble fanget. Israelerne åpnet ild etter at en demonstrant, Ken O’Keefe, en tidligere US marinesoldat tok våpenet fra en av dem.

Da kampen var over, var ti av demonstrantene drept og flere titalls var såret. Også ti israelske soldater ble såret i sammenstøtet. De andre skipene blandet seg ikke inn i slåssingen, men seilte til Ashdod og så tilbake til sine hjemland.

Episoden skapte diplomatisk trøbbel mellom Israel og Tyrkia for nærmest all ettertid til i dag, og Erdogan har ikke forandret seg siden den gangen, men kaller Israel for en terrorstat.

Jerusalem Post
Al Jazeera

No Result
View All Result
ADVERTISEMENT

Podkast

Siste innlegg

  • Israelsk utenriksdepartement anklager Støre for «moralsk forfall og anti-israelsk fiendtlighet»
  • «Israels helt»: Etter 11 år i Hamas-fangenskap ble løytnant Hadar Goldins levninger brakt hjem
  • Bosettervold og andre løgner
  • IKAJ installerer alarmer i barnehager
  • Han leder USAs ambassade i Jerusalem 
ADVERTISEMENT

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • MØTEKALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • PODKAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
  • LOGG INN
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X