IKAJ Norge
IKAJ Norge

Sykehussjef i Gaza bekrefter at Hamas brukte anlegget som militærbase

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
19. desember 2023
in Ukategorisert
1024px Ambulance, Gaza (8203255000)

Ambulanse på Gaza - hva er på innsiden? Foto: Gigi Ibrahim from Cairo, Egypt, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Ahmad Kahalot, direktør for Kamal Adwan sykehus i Jabaliya, forteller Shin Bet om Hama-ansatte, hvordan terrorgruppen Hamas bruker sykehus for å skjule soldater, og om transport av lik og gisler i ambulanser; “De tror de ikke vil bli skadet mens de er inne på et sykehus.”

Det var et opptak av et avhør som ble sluppet tirsdag av sikkerhetsbyrået Shin Bet, hvor en sykehusdirektør på en nordlige Gazastripen tilstår at Hamas forvandlet sykehuset til en militærbase.

ANNONSE

“Jeg ble rekruttert av Hamas i 2010 med rang som brigadegeneral. Det var rundt 16 ansatte på sykehuset som jobber for Izz ad-Din al-Qassam – leger, sykepleiere, ambulansepersonell, kontorfolk og hjelpearbeidere,” sa Ahmad Kahalot, som er direktør for Kamal Adwan Hospital i Jabaliya.

Kahalot ble arrestert på sykehuset i forrige uke på av en IDF og Shin Bet-styrke, og fortalte i sin forklaring hvordan Hamas bruker sykehusene militært. De skjuler nøkkelpersoner og flytter personale rundt. Til og med en kidnappet soldat ble bragt til sykehuset.

Ahmad Kahalot, direktør på Kamal Adwan sykehus i Jabaliya Foto: Shin Bet

“De gjemmer seg på sykehusene fordi de tror at et sykehus er et trygt sted, at de ikke vil bli skadet mens de er inne på et sykehus,” sa Kahalot.

“Hamas har kontorer inne i sykehusene. Det er utpekte områder for seniormedlemmer. Hit tok de med en av de bortførte soldatene. Det er bestemte steder for avhør, for intern sikkerhet og for forhøyet sikkerhet. Alle av dem har private telefonlinjer innenfor sykehuset.”

Han beskrev videre hvordan Hamas bruker ulisensierte private ambulanser i en annen farge. “De brukte den til å bringe den kidnappede soldaten og også til å transportere lik. Den kommer og går uten å plukke opp skadde, slik en ambulanse skal gjøre,” innrømmet han.

Kahalot fortalte hvordan han hadde bedt Hamas-operatører om å overføre en skadet person til et annet sykehus for behandling, men de nektet. “Jeg tryglet dem om å ta de skadde til det indonesiske sykehuset eller til Al-Shifa for behandling, men de nektet. Oppdraget deres var viktigere.”

I avhøret med Shin Bet kom han med sterk kritikk av terrororganisasjonens ledere. “Hamas-ledere er feige. De forlot oss på bakken mens de er dypt nede i sine gjemmesteder. De har ødelagt oss.”

I forrige måned ga IDF og Shin Bet ut et opptak av en avlyttet telefonsamtale der en Hamas-agent innrømmer å ha brukt ambulanser for å bevege seg rundt i Gaza.

 «Jeg kan dra med hvilken som helst ambulanse jeg vil», hører man terroristen si til en person fra Gaza han snakket med. Opptaket kom etter at Israel tok ansvar for et angrep på en ambulanse i Gaza som de hevdet transporterte terrorister fra Hamas.

Ynet News

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Hamas nekter å avvæpne seg
  • “Aldri igjen” er truet
  • IKAJ fordømmer antisemittisk «Judasbrenning» i Spania
  • Mossad-sjef: Oppdraget i Iran er ikke fullført uten regimeskifte
  • Israel styrket etter krigen: Et tydelig strategisk gjennombrudd
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X