GI EN GAVE
BLI MEDLEM
onsdag, mai 21, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Kan Israel bli Europas gassleverandør?

Europa er helt avhengig av russisk gass. Det foreligger allerede planer om bygging av en rørledning som fører gass fra Midtøsten til Europa. Russlands krigføring mot Ukraina kan akslerere planene.

Martin Gellein av Martin Gellein
28. februar 2022
i Internasjonal politikk, Israelsk Politikk
Kan Israel bli Europas gassleverandør?

Den israelske gassplattformen Leviatan. Foto: Albatross, i The Times of Israel.

Europa har gjort seg avhengige av russisk naturgass. Kirgføringen mot Ukraina kan føre til at europeerne ser seg om etter nye muligheter, skriver Zachy Hennessey i Jerusalem Post 27. februar.

Israel eksporterer allerede gass til Jordan og Egypt, og har potensiale til å utvide markedet til Europa.

“Tanken om at Putin sitter med hånden på kranen, etter eget ønske, kan åpne eller stenge gassforsyningen til Europa er et forferdelig scenario for dem [europeerne]”, sier Dr. Alexander Coman ved Tel Aviv University. 

Arbeidet med EastMed-rørledningen, som skal frakte naturgass fra Mitøsten til Sør-Europa via Kypros, ble påbegynt i 2013. Den skulle etter planen være fullført i 2025 etter at Israel godkjente planen i 2020.

Ved rørledningen vil Europa frigjøre seg fra avhengigheten av russisk eksport og Israel og arabiske stater i Gulfen kan eksportere gass til det europeiske markedet.

Joe Biden trakk nylig tilbake USAs støtte til prosjektet, men møtte sterk kritikk fra sine egne som mente Biden forsterket Europas avhengighet av russsisk gassesksport.

ANNONSE

I lys av Russlands invasjon av Ukraina kan det være en mulighet for å revidere planen om EastMed-rørledningen.

US Once Again Abandons Greek Interests With EastMed Pipeline To Appease  Turkey — Greek City Times
Tyrkia har satt krav om å få være en del av samarbeidet, fordi rørledningen etter deres mening krysser tyrkisk undersjøisk territorium.

I en tweet oppfordret Likuds Yuval Steinitz regjeringen til å fremme byggingen av rørledningen. “I en tiden med dramatisk økning i energipriser over hele verden, og med alvorlig mangel på naturgass i Europa, er det av enorm betydning å fremme Israels evne til å eksportere gass direkte til Europa gjennom rørledninger som krysser Middelhavet,” skrev han.

Tyskland, som er den største importøren av russisk gass, har annonsert tiltak for å redusere sin avhengighet av Russland, inkludert bygging av to terminaler for flytende naturgass. Det har også stoppet gassrørledningsprosjektet Nord Stream 2 Østersjøen, som effektivt ville doble Russlands eksportkapasitet muliggjort av forgjengeren Nord Stream-rørledningen. “Vi må endre kurs for å overvinne vår avhengighet av import fra individuelle energileverandører,” sa Tysklands kansler Olaf Sholz søndag.

Frem til 2012 importerte Israel sin gass fra Egypt, men nye funn av større naturgassreserver i israelske farvann har ført til at israelerne nå er selvforsynte med gass og også eksporterer den dyrebare varen til Jordan og Egypt.

Kilde: Jerusalem Post, 27. februar 2022 – https://www.jpost.com/business-and-innovation/energy-and-infrastructure/article-698808.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • Verdens største jødiske samfunn advarer om økende global antisemittisme
  • Yuval Raphael: “Ingen sann seier uten gislene”
  • Israel fører samtaler med Syria om at Sharaa-regimet skal slutte seg til Abraham-avtalene
  • Antisemittisme: Et speilbilde av vår moralske og åndelige krise
  • FN-utsending tok imot reiser betalt av Hamas-tilknyttede grupper og løy om det, ifølge rapport
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X