IKAJ Norge
IKAJ Norge

Kosovo ser Israel som en naturlig og strategisk partner

Kosovos tidligere statsminister Avdullah Hoti ledet denne uken en vennskapsgruppe på reise i Israel.

IKAJ PRESSE Av IKAJ PRESSE
15. juni 2023
in Internasjonal politikk
Kosovo ser Israel som en naturlig og strategisk partner

Ambassadør Ines Demieri foran Kosovos Ambassade i Jerusalem. Foto fra Demiris Twitter-konto 14. mars 2021.

Kosvovo ble i 2021 det første europeiske landet, og det første landet med muslimsk majoritetsbefolkning, som opprettet landets ambassade i Jerusalem – bare USA, Guatemala og Honduras har gjort det samme. Flere andre land har varslet at de ønsker å gjøre det.

Kosovos tidligere statsminister Avdullah Hoti ledet denne uken en vennskapsgruppe på reise i Israel, og fortalte israelske medier at Kosovo ønsker “et strategisk partnerskap” med Israel. Delegasjonen har blant annet hatt møter med israelske folkevalgte i Knesset.

ANNONSE

Bak Kosovos politikk ligger Israels anerkjennelse av Kosovo som en uavhengig stat, og forhandlinger mellom Serbia og Kosovo i Det hvite hus under Donald Trumps presidentperiode.

Israels anerkjennelse var “en banebrytende beslutning”, ifølge Hoti – “det ga signaler på den internasjonale arenaen om at Kosovo er et land som bør respekteres og anerkjennes,” sa han.

Sammen med Hamas og Fatah/PA, var Tyrkia og Jordan tidlig uten med å fordømme Kosvos beslutning om å opprette landets ambassade i Israels hovedstad.

Hoti mener Israel og Kosovo har “lignende historier” – “vi har overlevd i århundrer under forskjellige regimer, under forskjellige okkupasjoner. Vi var 500 år under ottomanerne og nær 100 år under det serbiske regimet. Vi klarte å overleve i århundrer uten å ha vår egen stat. På en måte har vi kjempet mye i århundrer for å få landet vårt.”

Serbia har ennå ikke anerkjent Kosovo som en uavhengig stat. I motsetning til Israel er Kosovo utestengt fra FN av Sebias viktigste allierte, Russland og Kina.

Kosovo fortsetter å arbeide for å utvide kretsen av land som anerkjenner dem. Over halvparten av FNs medlemsland anerkjenner Kosovo, det samme gjør over 80 % av EU- og NATO-landene.

Kilde: The Times of Israel, 14. juni 2023.

ANNONSE
ANNONSE

Podkast

Siste innlegg

  • Hamas nekter å avvæpne seg
  • “Aldri igjen” er truet
  • IKAJ fordømmer antisemittisk «Judasbrenning» i Spania
  • Mossad-sjef: Oppdraget i Iran er ikke fullført uten regimeskifte
  • Israel styrket etter krigen: Et tydelig strategisk gjennombrudd
No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

No ICEJ Logo english full hvit
STAB - LOGG INN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2026 - IKAJ

    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Hjem
    • Nyheter
    • Arrangementer
    • Forstå Israel
    • Om IKAJ
    • Videobibliotek
    • Sammen for Hans folk
    • Nettbutikk
    • Bestillinger
    • Bli med
IKAJ Norge
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
  • Administrer alternativer
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count}-leverandører
  • Les mer om disse formålene
Se preferanser
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Handlekurv0
Du har ikke bestilt noe ennå!
0
-
00:00
00:00

Queue

Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
X
X