GI EN GAVE
BLI MEDLEM
fredag, juni 13, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Om jødehat og selektiv moralisme

Det finnes ingen annen forklaring på hvorfor 57 muslimske land, Forente Nasjoner og sterke drivende krefter i Norge alle har singlet ut det bitte lille jødiske demokratiet for massiv demonisering og fordømmelse, enn at fenomenet representerer antisemittisme - jødehat. Har du en annen rasjonell forklaring på fenomenet?

Martin Gellein av Martin Gellein
2. mai 2023
i Antisemittisme, Kommentar
Syria ikke velkommen i Den arabiske liga

Landene i Den arabiske liga. Får du øye på Israel? Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Provinces_-_Arab_League.PNG.

Det finnes 57 land i verden hvor islam råder grunnen. Her lever 1,7 millarder muslimer. Demokrati, ytringsfrihet og menneskerettigheter har ikke gode vilkår i denne delen av verden.

I kjernen av av denne delen av verden er det 21 arabiske stater med 350 millioner muslimer. Og midt inne i denne regionen, på en bitte liten landstripe ut mot Middelhavet, ligger Israel. Det eneste relle demokratiet i regionen, med ytringsfrihet og like rettigheter for alle sine borgere – helt uavhengig av deres mange ulikheter.

Israel demoniseres allikevel som en hensynsløs og hjerteløs undertrykker. Seks millioner jøder, bosatte på ikke mer enn 0,2 % av det området de 21 arabiske statene er etablert på, blir anklaget for å skape ufred i Midtøsten. Å kritisere og fordømme egne styrsmakter innebærer ofte arrestasjon, fengsling og også død, i de muslimske landene. Dette er land der kvinner, barn og minoriteter fremdeles undertrykkes systematisk på steinaldersk vis.

Denne selektive moralismen er antisemittisme – jødehat. Alle jøder ble fordrevet fra de arabiske landene etter 1948, de fleste flyktet til Israel. Majoriteten av jødene i Israel i dag, er etterkommere av denne gruppen jøder som aldri forlot Midtøsten. Som i det kristen Europa levde de som en undertrykt, forfulgt og massakrert minoritet etter at romerne slaktet og fordrev dem fra landet sitt i år 70 og år 137.

Men den selektive moralismen, jødehatet, er utbredt i hele verden. Forente Nasjoner vedtar hvert eneste år flere fordømmende resolusjoner mot den lille jøldiske staten, enn mot alle verdens øvrige stater til sammen!

Her i Norge forener store politiske partier, hjelpeorganisasjoner, Den norske kirke og fagforeningsbevegelsen krefter i kampen mot Israel. Kirkefedrenes, nazistenes, kommunistenes og islamistenes læresetninger blir kultivert i dette miljøet. Fordi man ikke får gjennomslag for boikott av Israel på Stortinget, snikinnfører man den selektive moralismen, jødehatet, i kommunene. Flere norske kommuner bedriver i dag sin egen utenerikspolitikk ved å boikotte Israel.

ANNONSE

Heldigvis er det ikke bare evangeliske kristne sionister som ser galskapen. Professor ved OsloMet, Storbyuniversitetet, Torkel Brekke, har nylig gitt ut en bok om antisemittismen på den politiske venstresiden. Han får støtte av Georg Picot, professor ved Universitetet i Bergen. Jens Saugstad, professor ved Universitetet i Oslo, har tidligere støttet Brekkes uttalelser.

Dette er sekulære intelektuelle som taler jødenes og Israels sak i Norge i dag. Hva dette betyr for det lille jødiske samfunnet i Norge lar seg vanskelig beskrive med fattige ord.

Picot mener det finnes en enkel regel som avslører antisemittismen – de tre D-ene: Delegitimering, demonisering og dobbelmoral.

Israel er opprettet som en nødhavn for verdens jøder. Kritikk av Israel blir antisemittisk når den delegitimerer staten Israels eksistens.

Å single ut den lille jødiske staten for demonisering og anklage jødene uten å demonisere/anklage andre folkegrupper/stater som gjør seg skyldige i det samme man anklager jødene i Israel for, er et uttrykk for dobbeltmoral og anvendelse av dobbeltstandard.

Det finnes ingen annen forklaring på hvorfor 57 muslimske land, Forente Nasjoner og sterke drivende krefter i Norge alle har singlet ut det bitte lille jødiske demokratiet for massiv demonisering og fordømmelse, enn at fenomenet representerer antisemittisme – jødehat. Har du en annen rasjonell forklaring på fenomenet?

I den kristne og muslimske verden gjennom århundrene, under kommunismen og nazismen, har jødene blitt pekt ut som mål for diskriminering, fordømmelse og massakrer. Noen kaller jødehatet for verdens eldste hat. Antisemittismens stygge hode dukker opp med stadig nye forkledninger. Antisemitten erkjenner aldri sin antisemittisme. Alltid mener man å ha en legitim grunn for sin selektive moralisme eller teorier som demoniserer den lille folkegruppen.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • Franske muslimske tenåringer tiltalt for antisemittisk gruppevoldtekt av 12 år gammel jente
  • Hamas angriper hjelpearbeidere fra Gaza Humanitarian Foundation – fem drept, mulig gisseltaking
  • «Våpenhviler er ikke pauser for Hamas, det er forberedelsestid», sier senior offiser i IDF
  • Hvordan Israel håndterte Gaza-flotiljen
  • FNs sikkerhetsråd får nye medlemmer – mer positivt for Israel
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X