GI EN GAVE
BLI MEDLEM
torsdag, mai 8, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Tyrkia forblir en trygg havn for Hamas

Økonomisk og militært samarbeid mellom Tyrkia og Hamas involverer også det iranske regimet og terrorgruppen Hizbollah.

Martin Gellein av Martin Gellein
21. januar 2023
i Ukategorisert
Tyrkia forblir en trygg havn for Hamas

Tyrkias president Recep Tayyip Erdoğan og Vladimir Putin i 2012. Foto: http://eng.news.kremlin.ru/news/4690 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Putin_with_Erdo%C4%9Fan.jpeg.

I 2018 hentet Tyrkias president Recep Tayyip Erdoğan hjem den tyrkiske ambassadøren og ba hans israelske motpart om å forlate Tyrkia – dette som en reaksjon på israelsk politikk i konflikten med palestina-araberne.

I forrige uke aksepterte Israels president Isaac Herzog Tyrkias nye ambassadør i landet, etter at Israels ambassadør ble akseptert i Istanbul i slutten av desember.

Likevel er det en enorm elefant i rommet: Siden januar 2013 har Hamas-terrorister fått operere fritt i Tyrkia. Både USA og EU definerer Hamas som en terrorgruppe.

Hamas-ledere er blitt tatt imot på rød løper i Ankara. Erdoğan gir også terroristene tyrkiske pass, som gir dem muligheter til å planlegge og gjennomføre terroraksjoner de ellers ikke hadde hatt mulighet til. Tyrkias ambassade i Israel har tidligere bekreftet at 12 Hamas-ledere har mottatt tyrkiske pass.

Hamas-ledere blir mottatt med heder og ære av Tyrkias president i offisielle møter, og annonseres som talere på regjeringspartiet kongresser.

Mandag rapporterte Yoni Ben Menachem fra Jerusalem Center for Public Affairs at “Hamas spionerer på Israel for Iran fra Istanbul”.

ANNONSE

I desember 2021 publiserte Jerusalem Center for Public Affairs en rapport som dokumenterer hvordan Hamas fra Tyrkia har planlagt en rekke terroraksjoner mot israelere og hvitvasket millioner av dollar.

Rapporten dokumenterer også hvordan Hamas-terrorister som er dømt for å ha myrdet israelere – og utlevert som del av Shalit-avtalen, da Israel satte fri over 1000 fengslede terrorister i bytte mot den unge kidnappede soldaten Gilad Shalit – nyter store friheter i Tyrkia.

Økonomisk og militært samarbeid mellom Tyrkia og Hamas involverer også det iranske regimet og terrorgruppen Hizbollah.

Under et arrangement i Ankara 10. desember 2017 uttalte Erdoğan i en tale at “de som i dag tror de er eierne av Jerusalem, ikke en gang vil kunne finne trær å gjemme seg bak i morgen”. Kommentaren hans kom i forbindelse med Trump-administrasjonens anerkjennelse av Jerusalem som Israels hovedstad.  Erdoğan viste til et avsnitt i Koranen (hadit), som forteller om at “timen kommer” da “jødene må lide og dø”.

Hamas-charteret siterer den samme haditen: “Dommedag vil ikke komme før muslimene kjemper mot jødene (dreper jødene), da jøden må gjemme seg bak steiner og trær. Steinene og trærne vil da si O’ muslimer, O’ Abdullah, det er en jøde bak meg, kom og drep ham. Bare Gharkad-treet vil ikke gjøre det fordi det er et av jødenes trær.”

Til tross for at Hamas’ hender er farget med blodet fra hundrevis av uskyldige mennesker, er de ifølge Erdoğan ikke terrorister. I 2018 skrev han på Twitter: “Påminnelse til Netanyahu: Hamas er ikke en terrororganisasjon og palestinere er ikke terrorister. Det er en motstandsbevegelse som forsvarer det palestinske hjemlandet mot en okkupasjonsmakt.”

Under sitt besøk i Ankara i 2022 oppfordret Israels daværende forsvarsminister Benny Gantz Tyrkia om å kutte båndene til Hamas – en forespørsel Tyrkia avviste.

“Vi imøtekom ikke noen krav angående Hamas. Vi ser ikke på Hamas som en terrororganisasjon,” sa Tyrkias utenriksminister Mevlüt Çavuşoğlu i november 2022, ifølge den tyrkiske avisen Sözcü.

Kilde: Israel Hayom, 17. januar 2023 –

https://www.israelhayom.com/2023/01/17/the-alliance-between-turkey-and-hamas-is-alive-and-kicking/

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • 1. mai og palestinaflaggene: En tankevekkende støtte til brutalitet
  • Unge innbyggere i Gaza snakket om å drepe jøder – ikke om Palestina, sier det løslatte gisselet Omer Wenkert
  • Israel stiller Hamas ultimatum: Enighet innen to uker eller ny Gaza-offensiv
  • Houthi-rakett traff Ben Gurion-flyplassen – seks skadet og internasjonale fly kansellert
  • IKAJ bringer glede til beboerne i Haifa-hjemmet
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X