Bare timer etter løslatelsen hans, kom det mandag frem nye detaljer om lidelsene til IDF-soldat Edan Alexander, som tilbrakte 584 dager i Hamas’ fangenskap i Gaza-stripen.
Ifølge en rapport fra den israelske allmennkringkasteren Kan, ble den israelsk-amerikanske soldaten omtalt av Hamas-fangevokterne som «amerikaneren». Han ble utsatt for hard tortur under lange avhør og ble holdt sammen med andre gisler i det sørlige Gaza, innesperret i en tunnel uten tilgang til dagslys.
I en lengre periode ble han holdt innesperret i et bur, lenket med hender og føtter, noe som forklarer hvorfor han slet med å gå på egenhånd etter løslatelsen, som følge av langvarig fysisk svekkelse og tvang. Som andre gisler led han av ekstrem matmangel, og det var først i de siste månedene – tilsynelatende som en forberedelse til løslatelsen – at Hamas begynte å gi ham mer mat.
Han har nå gjenforent seg med familien sin ved Re’im militære mottaksbase, hvor de ventet på ham med rene klær, bare timer etter at de fløy inn fra USA sammen med amerikanske tjenestemenn som hadde vært i kontakt med dem gjennom hele krigen, blant dem Steve Witkoff og Adam Boehler.
Alexander var den siste kjente, levende gisselet med amerikansk statsborgerskap. Han er nå offisielt klassifisert som en «tidligere fange».
Levningene etter fire amerikanske statsborgere er fortsatt i Hamas’ varetekt: Kaptein Omer Neutra, sersjant Itay Chen, og ekteparet Gadi Haggai og Judi Weinstein-Haggai. USA er aktivt involvert i arbeidet med å få levningene tilbake, og Det hvite hus opplyste søndag at det formelt har bedt om retur av dem.