GI EN GAVE
BLI MEDLEM
lørdag, mai 10, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Gule forarget på Brekke

Brekke fastholder at boka er solid forankret i oppdatert kunnskap på fagfeltet - forskning på antisemittisme, midtøstenstudier og arbeiderbevegelsens historie.

IKAJ PRESSE av IKAJ PRESSE
23. mars 2023
i Antisemittisme, Historie, Kommentar, Mot Israel, Norge og Israel, Pro Israel
Gule forarget på Brekke

Lars Gule. Foto: Sonja Balci/OsloMet - Wikimedia Commons.

I Torkel Brekkes nye bok om antisemittisme på den politiske venstresiden i Norge, trekker religionshistorikeren frem Lars Gule som eksempel på hvordan synet på sionismen og Israel “kan flyte over i antisemittisme”.

I Klassekampen har Gule tatt til motmæle. Han er forarget over å bli definert som antisemitt.

Gulde definerer Brekkes påstander som “uholdbare” og som “propagandisk”. Han mener den anerkjente professoren bedriver “bevisst eller ubevisst propaganda uten faglige sperrer”.

Torkel Brekke, professor i religionshistorie. Foto: cevita.no.

I sitt motsvar fastholder Brekke at boka er solid forankret i oppdatert kunnskap på fagfeltet – forskning på antisemittisme, midtøstenstudier og arbeiderbevegelsens historie.

Brekke forstår at Gule reagerer. Han hevder å ha trukket frem Gule som eksempel for å tydeliggjøre hvordan nazismens antisemittisme ble adoptert av kommunistene og tatt i bruk av norske ungdommer fra 60-tallet – Lars Gule var under innflytelse av denne bevegelsen da han ble arrestert (og dømt og fengslet) på vei fra Libanon – via Norge – med sprengsstoff som skulle detoneres i Israel. Dette på oppdrag fra en palestinsk terrorgruppe.

Sovjetonionen brukte antisemittisk propaganda som spydspiss mot kaptitalismen, sionismen og det de definerte som amerikansk imperialisme. Det er slik propaganda som ifølge Brekke i dag har vunnet terreng på den politiske venstresiden i Norge, slik det blant annet også kommer til uttrykk ved LOs anklager om israelsk apartheid og massiv innsats for full internasjonal boikott av den jødiske staten.

ANNONSE

“Når Brekke mener store deler av norsk fagbevegelse også er antisemittisk, er han på ville veier.”

Lars Gule, i Klassekampen.

Lars Gule påpeker at det er et historisk faktum at det var jøder som samarbeidet med Nazi-Tyskland under Den andre verdenskrig. I boken sin skriver Brekke om hvordan jødiske sionister samarbeidet med nazistene, i et desperat forsøk på å redde jødiske liv. Det å opplyse om at disse jødene samarbeidet med nazistene, og samtidig unnlate å forteller om hvorfor, regner Brekke som “en dypt antisemittisk anklage”.

Overfor Klassekampen forsvarer Gule sin påstand om at Israel ikke har noen legitim grunn til å eksistere og at sionisme er ensbetydende med rasisme – et kolonialsistisk prosjekt som “ikke kan forsvares”.

Kilde: Klassekampen.

Martin Gelleins foredrag om venstre-ekstremisme i Norge – Oslo Symposium 2021.
Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • 1. mai og palestinaflaggene: En tankevekkende støtte til brutalitet
  • Unge innbyggere i Gaza snakket om å drepe jøder – ikke om Palestina, sier det løslatte gisselet Omer Wenkert
  • Israel stiller Hamas ultimatum: Enighet innen to uker eller ny Gaza-offensiv
  • Houthi-rakett traff Ben Gurion-flyplassen – seks skadet og internasjonale fly kansellert
  • IKAJ bringer glede til beboerne i Haifa-hjemmet
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X