GI EN GAVE
BLI MEDLEM
fredag, mai 9, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Israel rev ulovlig EU-skole

Skolen ble bygget uten myndighetenes godkjenning. Den ble også revet i 2017.

IKAJ PRESSE av IKAJ PRESSE
8. mai 2023
i Fra Israel, Mot Israel
Israel rev ulovlig EU-skole

Gush Etzion. Foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Gush_Etzion.

Det israelske forsvaret (IDF) har revet en skole bygget for palestinske barn, fordi skolen er bygget uten tillatelse fra myndihetene.

Skolen er bygget med økonimisk bistand fra Den europeiske unionen (EU). Søndag reagerte EU med å fordømme Israel.

“EU har fulgt nøye med på denne saken og bedt israelske myndigheter om ikke å utføre rivingen som direkte påvirker 81 barn og deres utdanning.”

Peter Stano, EUs talesperson i utenrikspolitiske spørsmål.

“Rivingen bryter internasjonal lov og barns rett til utdanning må respekteres.”

Peter Stano, EUs talesperson i utenrikspolitiske spørsmål.

Skolen, i den arabiske landsbyen Jubbet Adh Dibi, i Gush Etzion i Judea, har også tildligere blitt bygget uten tillatelese og ble revet i 2017.

EU har i over to tiår finansiert palestinsk bebyggelse uten godkjenning fra israelske myndigheter. Israel viser til lov og rett. EU svarer med forferdelse og fordømmelse.

Kilde: Jerusalem Post, 7. mai 2023.

Gush Etzion

Gush Etzion er en klynge av israelske bosettinger i Judea-fjellene, sør for Jerusalem og Betlehem. Den inkluderer jødiske jordbrukslandsbyer som ble grunnlagt i perioden 1943-47: Kfar Eyzion, Ein Zurim, Massuot Yitzhak og Revadim.

ANNONSE

De jødiske landsbyene ble ødelagt av Den arabiske liga før flere arabiske stater gikk til krig for å utslette Israel etter den jødiske statens gjenopprettelse 14. mai 1948. Israel ble gjenopprettet på folkerettslig grunnlag og med FNs velsignelse.

Fra 29. november 1947 var Kfar Etzion under beleiring og avskåret fra Jerusalem. Den 13. mai 1948, da landsbyen overga seg, ble 127 jødiske innbyggere massakrert av lokale arabere med støtte fra Den arabiske liga. De andre landsbyene overga seg dagen etter. Innbyggerne ble tatt til fange og hjemmene deres plyndret og brent.

Etter krigen i 1948, der de arabiske statene ikke oppnådde målet om å utslette Israel, og Israel vant sin uavhengighet, okkuperte arabiske stater Judea og Samaria (inkludert øst-jerusalem) og andre områder som internasjonal lov hadde fordelt til jødene. Områdene de arabiske statene okkuperte fra ble umiddelbart etnisk renset for jøder.

Da arabiske stater mislykkes i et nytt forsøk på å utslette Israel (1967), vant jødene kontroll over områdene okkupert av arabiske stater i 1948. Landsbyene i Gush Etzion ble gjenopprettet, til stor symbolsk betydning for jødene. I 2011 bestod Gush Etzion av 22 israelske bosettinger med over 70.000 israelske innbyggere.

Store deler av det internasjonale samfunnet anser jødisk bebyggelse i dette området som brudd på internasjonal lov. Mange hevder jødisk bebyggelse i Judea og Samaria opprettholder konflikten og er til hinder for fred.

Historie

I 1920 ble det vedtatt folkerettslige beslutninger for opprettelse av flere arabiske stater og en jødisk stat, dette i områder Det ottomanske imperiet hadde tapt under Den første verdenskrig. Etter dette tiltok terrorisme og massakrer mot sivile jøder, utført av lokale arabere.

De blodige massakrene på jøder i Hebron og Safed i 1929

Araberne avviste folkeretten og selve ideen om en jødisk statsdannelse – helt uavhengig av hvor liten eller stor den måtte være. Den arabiske terrorismen førte til at lokale jøder organiserte væpnede grupper for å forsvare seg mot terrorismen.

Under ledelse av Jerusalems stormufti, Amin al-Husseini (som også var leder av Arab Higher Committee), gjorde araberne opprør i 1936-39. De ville forhindre jødene fra å immigrere til landet og kjøpe jord der. Araberne angrep både den britiske mandatmakten og sivile jøder for å forhindre opprettelsen av den jødiske staten.

Amin al-Husseini var en nær venn av og samarbeidet tett med Adolf Hitler. Han tilbragte nesten hele Den andre verdenskrig som Hitlers æresgjest i Berlin og bistod aktivt i folkemordet på jødene i Europa.

Den påfølgende arabiske krigføringen i 1948, som hadde som offentlig uttalt mål å kaste jødene på havet og utslette Israel, tvang jødene til å sette inn mottiltak for å forhindre arabere i å terrorisere og massakrere sivile jøder. Fredelig sameksistens var ikke er alternativ, til tross for jødenes uttalte ønske om det.

Sannheten om den etniske rensingen i Sheikh Jarrah – det mediene ikke forteller deg

Omkring 700.000 arabere reiste eller flyktet fra Israel fra 1948, som en direkte følge av den arabiske krigføringen og terrorismen. Majoriteten av denne gruppen arabere hadde immigrert til området etter at jødene begynte å vende tilbake, kultivere landet og etablere et moderne samfunn. Araberne kom fordi det var arbeid å få. Majoriteten av araberne som reiste etter 1948, så aldri en jødisk soldat.

Etter 1948 ble også de 21 arabiske statene etnisk renset for jøder. Over 750.000 jøder ble fordrevet og flyktet. De fleste etabkerte seg i Israel.

Det eneste hinderet for fred var, og er, araberes manglende erkjennelse og anerkjennelse av jødenes rett til en bitte liten stat blant 21 arabiske stater i Midtøsten.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • 1. mai og palestinaflaggene: En tankevekkende støtte til brutalitet
  • Unge innbyggere i Gaza snakket om å drepe jøder – ikke om Palestina, sier det løslatte gisselet Omer Wenkert
  • Israel stiller Hamas ultimatum: Enighet innen to uker eller ny Gaza-offensiv
  • Houthi-rakett traff Ben Gurion-flyplassen – seks skadet og internasjonale fly kansellert
  • IKAJ bringer glede til beboerne i Haifa-hjemmet
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X