GI EN GAVE
BLI MEDLEM
fredag, mai 9, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Toppmøte: Russland, Iran, Tyrkia og Syria

Situasjonen i Syria er av stor betydning for det arabiske diktaturets jødiske naboland, ikke minst nå som Russland har utplassert betydelige styrker i landet.

IKAJ PRESSE av IKAJ PRESSE
15. juni 2023
i Internasjonal politikk
Toppmøte: Russland, Iran, Tyrkia og Syria

Trilateralt toppmøte mellom presidentene i Russland, Iran og Tyrkia i Teheran 2018. Foto: President of the Russian Federation, Creative Commons Attribution 4.0 - http://www.kremlin.ru/events/president/news/58482/photos/55287.

Viseutenriksministrene i Russland, Iran, Tyrkia og Syria skal møter i Kasakhstan 21. juni, ifølge det russiske nyhetsbyrået RIA.

Agendaen for møtet skal være Syria – og de andre partenes involvering i konflikten. De fire landenes utenriksministre var samlet i Moskva i mai.

Borgerkirgen, som brøt ut for 12 år siden, kostet over 500,000 menneskeliv og fordrev halvparten av Syrias befolkning på 23 millioner på flukt.

Russland grep inn militært i Syria fra september 2015, og slo seg sammen med Iran for å hjelpe Assads regjering med å gjenvinne det meste av landet. Moskva har opprettholdt en militær tilstedeværelse i Midtøsten-landet selv om hoveddelen av styrkene er opptatt med å kjempe i Ukraina.

Tyrkia har angrepet og erobret territorier nordøst i Syria gjennom angrep på kurdiske grupper støttet av USA. Kurderne undertrykkes som en minoritet i både Syria, Irak, Tyrkia og Iran. De fire landene nekter kurderne selvstendighet og frihet.

Situasjonen i Syria er av stor betydning for det arabiske diktaturets jødiske naboland, ikke minst nå som Russland har utplassert betydelige styrker i landet. Det er godt kjent at det israelske luftvåpnet stadig angriper iranske mål i Syria, selv om israelske myndigheter har som politikk å ikke bekrefte angrepene. Etter invasjonen av Ukraina har Russland uttalt seg kritisk mot de israelske angrepene.

ANNONSE

Kilde: The Times of Israel, 14. juni 2023.

Kommentar:

— Kina – verdens nest største, og hurtig voksende, økonomi – har en stadig økende interesse for Midtøsten. Kina og Russland utfordrer USAs, Israels nærmeste allierte, interesser i regionen.

— Muslimske land og grupper befinner seg i flere ulike aktive og latente konflikter i Midtøsten. Maktkampen mellom sjia- og sunnimuslimer er en hovedkilde til spenning og uro.

— Mye tyder på at sjia- og sunnimuslimske stater som Iran, Tyrkia og Saudi-Arabia styrker båndene, samtidig som Kina og Russlands øker sin innflytelse i Midtøsten. Det utgjør en akse som åpenbart utfordrer vestlige interesser generelt, amerikanske interesser spesielt og Israel.

— Kina og Russland er verdens sterkeste militærmakter, etter USA. Israel regnes av mange som nummer fire. FN forsøker å begrense Irans muligheter til å utvikle atomvåpen. Om Iran skulle utvikle atomvåpen, vil Saudia-Arabia være i behov av det samme. Vil ikke da også Tyrkia være det?

— Verken Iran, Saudi-Arabia eller Tyrkia vil være fortrolige med at et av de andre landene vil få overdreven militær makt i regionen. Det vil utfordre den balansen som sørger for en viss avspenning i dag. For Israels del vil det kunne utgjøre en trussel av apokalyptiske dimensjoner, dersom Iran, Saudi-Arabia og Tyrkia – med Russland og Kina i ryggen – skulle finne sammen med styrkede miltære evner.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • 1. mai og palestinaflaggene: En tankevekkende støtte til brutalitet
  • Unge innbyggere i Gaza snakket om å drepe jøder – ikke om Palestina, sier det løslatte gisselet Omer Wenkert
  • Israel stiller Hamas ultimatum: Enighet innen to uker eller ny Gaza-offensiv
  • Houthi-rakett traff Ben Gurion-flyplassen – seks skadet og internasjonale fly kansellert
  • IKAJ bringer glede til beboerne i Haifa-hjemmet
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X