GI EN GAVE
BLI MEDLEM
torsdag, juni 12, 2025
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Inget resultat
Vis alt resultat

Diskuterer Israel-teologi i avisen Dagen

Kommentar: Hans Morten Haugen forsøker å renvaske erstatningsteologien som "oppfyllesesteologi" og "utvidelsesteologi". Det har mange erstatningsteologer forsøkt på før ham.

Martin Gellein av Martin Gellein
8. november 2022
i Kirken og Israel, Kommentar
Hvorfor er det så mye strid omkring Israel?

"Derfor skal dager komme, lyder ordet fra Herren, da de ikke lenger skal si: «Så sant Herren lever, han som førte israelittene opp fra Egypt», men: «Så sant Herren lever, han som førte etterkommerne av Israels ætt hjem fra landet i nord», og fra alle de land jeg hadde drevet dem bort til, så de kan få bo på sin egen jord" (Jer. 23:7-8).

Hans Morten Haugen, professor ved VID vitenskaplige høgskole, har skrevet to artikler om Israel i avisen dagen, om det han selv kaller for et oppgjør med erstatningsteologien. Haugen argumenterer for at Guds løfter står fast, men tar samtidig tydelig avstand fra kristensionismen.

“Men kristensionismen er ikke en blanding av religion og politikk, som noen vil ha det til”, skriver Marian Eigeles, teolog og kristensionist, i et tilsvar 7 november.

Eigeles arguymenterer for at “kristensionisme handler om løftene Gud har gitt til Abraham”. Nasjonen Israel, folket og landet, har mottatt evige løfter av Gud, og disse løftene står fast, fortsetter Eigeles – “Gud har valgt både et folk og et land. Det finnes klare bibelske tekster som taler om Guds sionisme.

I avisen dagen 10. oktober argumenterte Haugen for sitt syn: Gud har universell frelsesplan, som begynner med et gitt folk i en gitt tid på et gitt sted, og målet er å gi alle folk del i velsignelsen. Haugen vektlegger betydningen av Guds trofasthet og at “nye pakter ikke opphever gamle pakter”.

Haugen viser til Halvor Nordhaugs (biskop i Den norske kirke) Israel-teologi, som holder frem at Guds løfte om land til Israel er “utvidet”, og “ikke gjelder lenger”. Fra IKAJs ståsted tar ikke Hans Morten Haugen et oppgjør med erstatningsteologien, men bekrefter den. Gud har ikke annulert eller gått tilbake på løftene han gav til Israel ved den evige pakten han inngikk med Abraham – enten man bruker ordet “opphever” eller “utvider” i sin argumentasjon i et teologisk ressonement.

Haugen er medlem av Den norske kirkes utvalg som utreder kirkens forhold til jødedom og jøder før, under og etter andre verdenskrig, ifølge innlegget 3. november. Som Den norske kirkes biskoper forsøker Haugen å renvaske erstatninsteologien ved å anvende begreper som “oppfyllesesteologi” og “utvidelsesteologi”. Men resultatet er det samme: Jødene har ingen bibelsk rett til et bibelsk land.

ANNONSE

Dette teologiske ressonnementet bygger på antagelsen om at nasjonen Israel, folket og landet, ikke lenger har en betydelig rolle i Guds frelsesplan – som innebærer at man annulerer og ugyldiggjør Guds ord og løfter frembåret ved profetene.

Det er naturligvis også galt å bruke hellige bøker til å trekke statsgrenser.

Hans Morten Haugen i avisen Dagen.

Løft blikket og se deg omkring fra det stedet der du står, mot nord og sør, mot øst og vest! For hele det landet du ser, vil jeg gi deg og din ætt for alltid. 

Guds løfte til Abraham/Israel i 1. Mosebok. 13:14.

Inget resultat
Vis alt resultat
ANNONSE
ANNONSE
ANNONSE

Siste innlegg

  • Hamas angriper hjelpearbeidere fra Gaza Humanitarian Foundation – fem drept, mulig gisseltaking
  • «Våpenhviler er ikke pauser for Hamas, det er forberedelsestid», sier senior offiser i IDF
  • Hvordan Israel håndterte Gaza-flotiljen
  • FNs sikkerhetsråd får nye medlemmer – mer positivt for Israel
  • Greta Thunbergs flåte på vei mot Gaza: Hvordan forbereder IDF seg?
ANNONSE

.

GI EN GAVE

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem,
Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33 (Telefontid man-fred. 09.00-15.00)
E-post: post@icej.no

© 2025 - IKAJ

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
Behandle samtykke
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.
Administrer alternativer Administrer tjenester Administrer {vendor_count}-leverandører Les mer om disse formålene
Se preferanser
{title} {title} {title}
Inget resultat
Vis alt resultat
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • LØVHYTTEFESTEN 2025
    • MØTE KALENDER
    • REGIONALE KONFERANSER
    • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
    • PURIM 2025
    • ARISE 2025
  • FORSTÅ ISRAEL
    • 
FORSTÅ ISRAEL I BIBELEN 
- BOK
    • 
FORSTÅ ISRAEL LIVE
    • UNDERVISNINGSMATERIALE
    • FORSTÅ ISRAEL PODCAST
    • ET OR FRA JERUSALEM
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
    • APP
  • OM ICEJ
    • ISRAEL ER I KRISE
  • LOGG INN

© 2025 IKAJ - Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling.

X
X