BLI MEDLEM
GI EN GAVE
mandag. juli 4. 2022
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • HJEM
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • FOLKEMØTE FOR ISRAEL
    • SOMMERKONFERANSEN
    • MØTE KALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN
    • IKAJS PASTOR- OG LEDERKONFERANSE
  • MEDIA
    • Forstå Israel – Podcast
    • Et Ord Fra Jerusalem – Podcast
    • DIREKTESENDIG
    • VIDEO
    • AVIS
    • APP
  • OM ICEJ
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
  • OM ISRAELVENN
BLI ISRAELVENN
LOGG INN SOM ISRAELVENN
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem
  • HJEM
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • FOLKEMØTE FOR ISRAEL
    • SOMMERKONFERANSEN
    • MØTE KALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN
    • IKAJS PASTOR- OG LEDERKONFERANSE
  • MEDIA
    • Forstå Israel – Podcast
    • Et Ord Fra Jerusalem – Podcast
    • DIREKTESENDIG
    • VIDEO
    • AVIS
    • APP
  • OM ICEJ
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
  • OM ISRAELVENN
Inget resultat
Vis alt resultat
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem

JESUS eller YESHUA?

Jøder som kommer til tro på Jesus, omtaler ham ved hans jødiske, og egentlige navn, Yeshua. Les One For Israels tanker omkring disse to navnene, som begge omtaler Guds sønn og Verdens frelser.

Martin Gellein av Martin Gellein
6. mars 2021
i Gode nyheter, Kommentar
Lesetid: 6 mins read
0
A A
Yeshua, kjent som Jesus (foto fra den fantastiske film-serien The Choosen - Wikimedia Commons).

Yeshua, kjent som Jesus (foto fra den fantastiske film-serien The Choosen - Wikimedia Commons).

793
VISNINGER
Del på Facebook

Messiansk perspektiv – ONE FOR ISRAEL:

Kristne jøder definerer og omtaler seg som messianske jøder, og Jesus tiltales om omtales ved navnet sitt Yeshua – ikke det greske navnet Jesus, som Yeshua er oversatt til i Det nye testamentet.

ANNONSE

Kristus er gresk for den hebraiske tittelen Messias og Jesus er gresk for det hebraiske navnet Yeshua.

«Og du skal gi ham navnet…», sa engelen Gabriel, «Jesus».

Nei, det gjorde han ikke. Engelen sa «Yeshua» – men så er heller ikke Gabriel engelens navn, men en gresk oversettelse av det hebraiske navnet som uttales «Gav-ree-el».

Men Gabriel ligner i alle fall litt på «Gav-ree-el». Så det fremstår som forståelig! Men hvordan i alle dager ble Yeshua, det opprinnelige hebraiske navnet på Guds Messias, til Jesus? Det ligner jo ikke på noen måte på Yeshua! Og betyr det egentlig noe hva vi kaller ham?

Hvordan ble Yeshua til Jesus?

Navnet «Jesus» kommer fra den greske oversettelsen av navnet hans: Ἰησοῦς, som uttales «Yay-soos». Samtidig som vi har en engelsk versjonen av det hebraiske navnet Gabriel, har vi en engelsk versjon av den greske versjonen av Messias’ navn – som ikke er i nærheten å ligne det opprinnelige navnet. Og dette gjør ham enda mer ugjenkjennelig for hans jødiske brødre. Jesus høres så… ikke-jødisk ut!

Men når jøder hører navnet Yeshua, så går det opp et lys for dem. Åh! Yeshua! Navnet Yeshua er ofte brukt og godt kjent i jødenes historie – det forekommer også i Bibelen, på menn som tjente i tempelet (1.Krø. 24:11; 2.Krø. 31:15; Esra 2:2, 6:36). Yeshua er en versjon av Josva (engelsk: Joshua) og betyr «Frelse». Det skaper mer mening blant jøder.

Hvordan Jesus er kjent og hvordan han omtales i Israel

Dessverre omtaler mange israelere Yeshua som «Yeshu», som betyr «Må hans navn og hans minne bli utslettet». Jødene har gjennom historien blitt påført så mye forfølgelse og lidelse i Yeshuas navn, at navnet han er blitt til en snublesten og en fornærmelse, og han oppfattes ofte som en fiende av det jødiske folket.

Navnet «Yeshu» består av tre hebraiske bokstaver Y-Sh-U (ישו), men det mangler den siste bokstaven – «Ah»-lyden. Den siste bokstaven er kalt «ayin» (ע), som betyr «øye». Det er nesten som at jødene uten «ayin», ikke kan se, men når «ayin» blir lagt til, så får den blinde synet igjen.

I Israel blir også Jesus, dessverre, omtalt som «Yeshu haNotzri», som betyr «forbannelse over den kristne Jesus». Men Jesus var ikke en kristen, han var ikke en etterfølger av Kristus, han var Kristus! Den jødiske Messias! Jesus var ikke en kristen, Maria var ikke en katolikk og Johannes var ikke en Baptist.

Her i Israel begynner jødene nå i stadig større grad å forstå at Jesus er Yeshua og at Kristus er Messias. Jesus Kristus er ikke en utenlandsk person fra en ikke-jødisk religion, men Yeshua, frelsen, er jødenes Messias fra Nasaret i Israel. Han som profetene forkynte at skulle komme i den hebraiske Bibelen: «Og du skal gi ham navnet Jesus, for han skal frelse sitt folk fra deres synder» (Mat. 1:21).  

Så hva skal vi kalle ham?

Vi kan spørre oss: Nå som vi kjenner hans opprinnelig navn, det hebraiske navnet, Yeshua, skal vi fortsette å omtale ham som Jesus?

Det er sant at hans mor og hans venner kalte ham Yeshua, ikke Jesus. Men dersom vi kjenner ham som Jesus, utgjør det noen forskjell? Er det galt å kalle ham Jesus? Det er noen som vil argumentere til de er blå i ansiktet for at det er av en helt avgjørende betydning å kalle ham Yeshua og ikke Jesus. Men ved Yeshuas komme brakte Gud også frelse til folkeslagene. Jeg tror ikke det var en tilfeldighet at navnet hans ble oversatt til å få et internasjonalt uttrykk – for dette navnet skulle forkynnes over til alle folkeslag over hele jorden.

Gud åpnet nå en vei så alle mennesker på jorden kunne komme til ham. Om du omtaler han ved navnet Jesus, legg det ikke som en byrde på deg selv å endre det til Yeshua, dersom du selv ikke opplever behov for det. Han kjenner sine sauer, og de kjenner stemmen hans. Den greske versjonen av navnet hans er blitt forkynt for folkeslagene, men nå, her hvor han ble født, i Israel, begynner mennesker å oppdage at Yeshua er deres jødiske Messias.

Yeshua vil bli gjenkjent av sine brødre

Slik som Josef var ugjenkjennelig for sine brødre. Kledd som en egypter og med egyptisk språk, da de i nøden kom for å søke om hjelp, har Yeshua blitt brakt til folkeslagene, brakt frelse, og fremstår nå som en ikke-jøde med et ikke jødisk navn i en ikke-jødisk kultur. Det er vanskelig for hans jødiske brødre og søstre å gjenkjenne ham som en av sine.

La oss huske på det som hendte med Josef og brødrene i 1. Misebok 45:1-5:

Da orket ikke Josef lenger å legge bånd på seg for alle dem som stod omkring ham. Han ropte: «La alle de andre gå ut fra meg!» Så var det ingen andre til stede da Josef lot brødrene få vite hvem han var. Han satte i å gråte så høyt at egypterne hørte det, ja, de hørte det tilmed i faraos hus. Så sa han til brødrene sine: «Jeg er Josef! Er far i live ennå?» Men brødrene kunne ikke svare ham, så forskrekket stod de der foran ham. Josef sa til dem: «Kom hit til meg!» Da de kom bort til ham, sa han: Jeg er Josef, deres bror, som dere solgte til Egypt.  Men nå skal dere ikke være bedrøvet eller urolige fordi dere solgte meg hit. Det var jo for å berge liv at Gud sendte meg i forveien for dere.

Josef er et forbilde på Messias – solgt for 20 sølvpenger, slik Yeshua ble forrådt for 30 – han led på grunn av og for sin brødre, og ble allikevel til frelse sin egen familie og en stor skare blant folkeslagene. Vi vet det vil komme en tid da dette vil blå åpenbart for HELE det jødiske folket, slik Guds løfte lyder i profeten Sakarjas bok 12:10:

Men over Davids hus og over innbyggerne i Jerusalem utøser jeg en nådens og bønnens ånd. Da skal de se på meg, på ham som de har gjennomboret, og sørge over ham likesom en sørger over sin eneste sønn, og klage bittert over ham likesom en holder klage over den førstefødte.

Dette har ikke funnet sted enda, men når det skjer vil det innebære en mengde med tårer, både over det som har skjedd og gledestårer, som det var da Josef åpenbarte seg for brødrene sine; og folket vil omfavne sin jødiske bror, Yeshua, Guds lovede Messias – for ved jødefolkets avvisning er Evangeliet forkynt for alle jordens folkeslag.

Brødre, jeg vil si dere en hemmelighet, så dere ikke skal ha for store tanker om deres egen forstand: En del av Israel er blitt forherdet, inntil folkeslagene er kommet inn i fullt tall…. Dere var en gang ulydige mot Gud, men nå har dere fått miskunn, fordi de andre var ulydige. På samme måte har de nå vært ulydige, men den miskunn dere har fått, skal føre til at de nå får miskunn. Gud la alle under ulydigheten for å kunne miskunne seg over alle. Å, dyp av rikdom og visdom og innsikt hos Gud! Hvor uransakelige hans dommer er, og hvor ufattelige hans veier! (Rom. 11:25, 30-33).

 ———— Følg linken til One For Israel nettside og les artikkelen eller om de mange vakre vitnesbyrdene fra jøder som er kommet til tro på Yeshua – det skjer mye spennende i Israel om dagen:

I MET MESSIAH (Jewish Testimonies)
Legg til i favoritter(0)

Please login to bookmark

Tags: evangelietfolkeslageneIsraelJesusJosefJødeneKristusMessiasYeshua

ANNONSE
Martin Gellein

Martin Gellein

Martin Gellein (46) møtte Jesus i 2000, etter flere år med rusmisbruk. Etter dette har han tatt utdannelse som sosionom og en mastergrad i kristendom. Han har arbeidet flere år innenfor helse og omsorg, og er nå ansatt i en prosjektstilling i IKAJ. Han er medlem i Misjonskirken Norge, og bosatt i Grimstad med kone og tre barn.

Relaterte Innlegg

I dag landet 160 etiopiske jøder i Israel sponset av IKAJ!
Nyheter

I dag landet 160 etiopiske jøder i Israel sponset av IKAJ!

VG forfalsker historien med underlig bruk av kart
Kommentar

VG forfalsker historien med underlig bruk av kart

??? Amnesty International aksjonerer med De palestinske myndighetene som hyller terrorisme mot sivile
Kommentar

Amnesty International i tospann med PA – mot Israel, i FN

For første gang i historien: Israels og Marokkos kvinnelandslag møttes i Marokko
Gode nyheter

For første gang i historien: Israels og Marokkos kvinnelandslag møttes i Marokko

Avtalen er signert! Israel skal forsyne Europa med gass, via Egypt
Gode nyheter

Avtalen er signert! Israel skal forsyne Europa med gass, via Egypt

Ønsker palestinerne hele eller halve landet?
Kommentar

Ønsker palestinerne hele eller halve landet?

Neste innlegg
Palestina-araberne fortsetter å okkupere arkeologiske steder i Samaria

Palestina-araberne fortsetter å okkupere arkeologiske steder i Samaria

_____

ANNONSE
ANNONSE

Møte kalender

Hopp månederNåværende måned
januarfebruarmarsaprilmaijunijuliaugustseptemberoktobernovemberdesember

20202021202220232024

juli,2022

ANNONSE

Mest lest

  • Avtalen er signert! Israel skal forsyne Europa med gass, via Egypt

    Avtalen er signert! Israel skal forsyne Europa med gass, via Egypt

    0 dele
    Dele 0 Tweet 0
  • ISRAELSK AVIS: «Befri det okkuperte Svalbard!»

    0 dele
    Dele 0 Tweet 0
  • Ukraina med krasse stikk til Israel 

    0 dele
    Dele 0 Tweet 0
  • Palestinske myndigheter beordret til å betale millioner i erstatning

    0 dele
    Dele 0 Tweet 0
  • Israel advarer Norge: Regjeringen skader forholdet mellom landene

    0 dele
    Dele 0 Tweet 0
ANNONSE
ANNONSE

Siste nyheter

IKAJ – Inside Israel – Juli 2022

IKAJ – Inside Israel – Juli 2022

Biden til Midtøsten: Abbas stiller fem krav til Biden

Biden til Midtøsten: Abbas stiller fem krav til Biden

Human Rights Watch; Palestinske myndigheter kan felles for “forbrytelser mot menneskeheten” 

Human Rights Watch; Palestinske myndigheter kan felles for “forbrytelser mot menneskeheten” 

ANNONSE
Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem

GI EN GAVE
  • HJEM
  • NYHETER
  • ARRANGEMENTER
    • FOLKEMØTE FOR ISRAEL
    • SOMMERKONFERANSEN
    • MØTE KALENDER
    • LØVHYTTEFESTEN
    • IKAJS PASTOR- OG LEDERKONFERANSE
  • MEDIA
    • Forstå Israel – Podcast
    • Et Ord Fra Jerusalem – Podcast
    • DIREKTESENDIG
    • VIDEO
    • AVIS
    • APP
  • OM ICEJ
    • IKAJ FORKYNNER TEAM
  • OM ISRAELVENN

Internasjonale Kristne Ambassade Jerusalem, Norsk Avdeling
Pb 33, 3167 Åsgårdstrand
Tlf: 62 57 33 33
E-post: post@icej.no

Apple Store
Google Play

© ICEJ - Copyright © 1980-2021 ICEJ Norway. All rights reserved.

Inget resultat
Vis alt resultat
  • LOGG INN ISRAELVENN
  • BLI ISRAELVENN
  • GI EN GAVE
  • BLI MEDLEM
  • NYHETER
  • FORSTÅ ISRAEL – PODCAST
  • MØTE KALENDER
  • FOLKEMØTE
  • SOMMERKONFERANSEN
  • BØNNETJENESTE FOR ISRAEL
  • VIDEO
  • AVIS
  • DIREKTESENDIG
  • OM ICEJ
  • IKAJ FORKYNNER TEAM
  • ET ORD FRA JERUSALEM – PODCAST
  • IKAJS PASTOR- OG LEDERKONFERANSE
  • LØVHYTTEFESTEN

© ICEJ - Copyright © 1980-2021 ICEJ Norway. All rights reserved.

Velkommen tilbake!

Logg inn på kontoen din nedenfor

Glemt passord?

Hent passordet ditt

Skriv inn brukernavnet eller e-postadressen din for å tilbakestille passordet ditt.

Logg Inn

Legg til ny spilleliste

Administrer samtykke for informasjonskapsler
Denne nettsiden bruker cookies. Ved å fortsette å besøke sidene, samtykker du til vår bruk av cookies. Les mer:
Funksjonell Alltid aktiv
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Administrer alternativer Manage services Administrer leverandører Les mer om disse formålene
Vis preferanser
{title} {title} {title}
X
X
X
X